Nem árt visszaemlékezni erre, amikor a második MSZP- SZDSZ-kormány tényfeltáró buzgalmát szemléljük. "A volt kormányfő (Orbán Viktor - a szerk.) arra számít, hogy ha nagy baj van, ha esetleg felelni kell a bíróság előtt, akkor a gyerekekkel majd gyertyákat égetnek, szent dalokat énekelnek, nehogy felelősségre vonják a polgári sejtek vezérét." Ez a mondat a Népszabadságban jelent meg, s a nagy árokbetemető, Kovács László szavait idézte. Most ne foglalkozzunk azzal, hogy egy ilyen, a fél országot vérig sértő kijelentés jó érzésű ember szájából nem hangozhat el, hiszen a politikai ellenfél bírósággal való fenyegetése ezen a szinten új elem a magyar belpolitikában (ráadásul Kovácsnak is tudnia illene, hogy Batthyánytól Nagy Imréig mi lett a sorsuk a bíróság elé citált magyar kormányfőknek). A szalonképes jelzővel nehezen minősíthető kirohanás arra utal: az új koalíció számára létfontosságú, hogy a közbeszéd az elődök okkal vagy ok nélkül kifogásolható ügyeiről szóljon. S ha már nem tudnak olyan látványos lépéseket tenni a tisztább közélet megteremtése felé, mint a Fidesz Princz Gábor menesztésével vagy a pazarló tb-önkormányzatok megszüntetésével, marad a kormánypárti sajtó által visszhangzott korrupcióellenes retorika, a fenyegetőzés és a gyermeteg akciózás (lásd az Álmok álmodói kiállítás bezárása, majd kinyitása).
Félreértés ne essék: a törvénytelenségeket (ha voltak) fel kell tárni; a gyanús ügyleteket ki kell vizsgálni; az állami szférában előforduló, a kedélyeket minden kormányváltáskor borzoló irreálisan magas végkielégítések ellen pedig törvényt kell módosítani (nem fognak). A Medgyessy-kormány szándékának hitelességét számos tény - leginkább a miniszterelnök személye - megkérdőjelezi. A vizsgálatokat talán a leghangosabban követelő Eörsi Mátyás ügyvédi irodájával például a Horn-érában feltűnően nagyvonalú szerződéseket kötött az ÁPV Rt. Nem lehet kétségünk afelől, hogy a vizsgálódások valódi célja nem az igazság feltárása, hanem a figyelem elterelése a baloldali klientúra négy év kényszerszünet (?) után folytatódó gátlástalan vagyonfeléléséről. Az sem túl biztató fejlemény, hogy Simókáné vagy a kormányfővel szoros kapcsolatokat ápoló Apró-Dobrev-Gyurcsány család tiszta kezei matatnak a közpénzek (el)folyását szabályozó csapok körül. Ehhez kapcsolódik tegnapi hírünk, amely szerint a Kovács László legszűkebb környezetéhez tartozó, a MiG-29-es vadászgépek felújítása körüli korrupciógyanús lobbizásban kétes szerepet játszó Ábri Judit a Magyar Fejlesztési Bank egyik vezetőjeként folytatja pályafutását.
Valóban érdemes óvatosan bánni a vizsgálatokkal: nehogy a Wermer-féle Happy End helyett a Medgyessy nevelt lánya által irányított Happy-Film '97 Bt. kerüljön kínos helyzetbe a köztelevíziónál zajló kutakodás során. A végén még az is kiderülhet, hogy a magyar történelem legkorruptabb ellenzéke került most kormányra.
Szerető Szabolcs (Magyar Nemzet, június 7.)