E pillanatban még nem lehet tudni, lehet-e bármilyen következménye a vasárnap bekövetkezett balesetnek. Mindenesetre ilyenek bárhol előfordulhatnak, a cseh hatóságok pedig azt közölték, hogy a mostani semmilyen problémát nem okoz. Még arra sem volt szükség, hogy működésbe hozzák az ilyen esetekben alkalmazott riasztó rendszert - mondta a szóvivő.
A bizottság a maga részéről azt az elvet követi, hogy jobb közvetlenül tájékozódni, ezért döntött az illetékes főigazgató megfigyelő csoport helyszínre küldéséről - tette hozzá.
Cseh illetékesek tájékoztatása szerint az eltört csőből radioaktív víz szivárgott ki, amely azonban az eredetileg is neki szánt csatornába jutott, és sem az alkalmazottakra, sem a környezetre nem jelent veszélyt.
Mindez ismét azt mutatja, hogy a minden érintettre kiterjedő biztonság csak az Euratom vonatkozó szabályainak szigorú betartásával szavatolható, kétoldalú megállapodások önmagukban nem elégségesek ehhez - jelentette ki a szóvivő.
Kérdésre válaszolva közölte, hogy európai szinten nem mindig nevezhető azonnalinak az ilyen esetekről adott tájékoztatás, és ha a nemzeti hatóságok reagálásának gyorsasága hagyhat is kívánnivalót maga után, a bizottságéval sokan elégedettek lehetnek.
Az osztrák határtól mintegy 60 kilométerre lévő temelíni erőmű ügye sok gondot okozott Csehország csatlakozási tárgyalásain, mert az osztrák politikai erők egy része megpróbálta elérni, hogy Bécs a létesítmény bezárásától tegye függővé a csatlakozási szerződés jóváhagyását.
A problémákat végül egy Csehország és Ausztria között létrejött kétoldalú megállapodással rendezték. Ebben Csehország hozzájárult az erőmű olyan átalakításához, ami megfelel az osztrák biztonsági igényeknek; Bécs pedig ennek fejében nem akadályozta tovább az energiafejezet lezárását a Csehországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokon.
MTI - fideszfrakcio.hu