A közelmúltban Szili Katalin vezette magyar delegáció Strasbourgban szokatlan módon hívta fel a kisebbségek védelmére a figyelmet. Átadták az Európa Tanács főtitkárának Walter Schwimmernek II. Endre magyar király 1224-es Diploma Andreanumának fakszimiléjét és a dokumentum jelentőségét angol nyelven magyarázó brossurát. Ebben Endre megerősíti a nagyapja által Erdélybe hozott szászok jogait. E kiváltságokat, melyek kezdetben csak a nagyszebeni székre voltak érvényesek, 1486-ban Hunyadi Mátyás terjesztette ki a "szászok egyetemére". A dokumentumot a magyar királyok és az erdélyi fejedelmek is tiszteletben tartották és csak II. József függesztette fel.
Az először dokumentumba foglalt területi autonómia, mely az erdélyi nemzetek jogait szabályozta, még mai mércével mérve is alkalmas arra, hogy a többség és kisebbség együttélését meghatározza. A magyar delegáció a Diploma szövegének átadásával arra mutatott rá, hogy a kisebbségi jogok kiterjesztése konfliktuscsökkentő és békebiztosító előnyöket hordoz magában.
Három millió magyar él 1920 óta a trianoni béke következtében a kétharmadával lecsökkent területű Magyarországon kívül, több mint a felük Romániában. Közülük a 900. 000 székely Erdély keleti részében különleges helyet foglal el. A székelyek határőrizet céljából letelepített néptörzs, mely türk-tatár gyökerekkel rendelkezik - esetleg elmagyarosodott gepidák - rendkívül kifejlett öntudattal bírnak, s állandóan kifejezik összetartozásukat az anyanemzettel. A legutóbbi időkben azért kerültek a figyelem középpontjába, mert szerény helyi önkormányzatuk kibővítését, valamint a területi autonómia lefektetését követelik.
Az autonómia követelések okán, valamint a legjobb érdekképviselet módjáról folytatott viták miatt szétesett a Ceausescu diktatúra bukása óta egységes magyar érdekképviselet.
Az RMDSZ vezetéséből kivált Tőkés László református püspök, az egykori tiszteletbeli elnök, és Szász Jenő Székelyudvarhely polgármestere, akik egy polgári szövetséget hoztak létre Orbán Viktor magyarországi pártja mintájára. Ez a Kolozsváron alapított Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, mely megalakulása óta Orbán Viktor és pártjának, a Fidesznek a támogatásával a romániai magyarok autonómiájáért száll síkra dél-tiroli modell alapján.
Orbán maga Székelyudvarhelyen egy önálló erdélyi Európa régió ötletét vetette fel és célként nevezte meg az EU keretében megvalósuló, határokon átnyúló újraegyesítést.
E javaslatok Bukarest ellenállásába ütköznek. Ioan Rus belügyminiszter az egészet tévútnak nevezte. Ez egy olyan javaslat - mondta -, amely ellentmond az európai gondolatnak, Románia nem tűrheti a szuverenitása ellen intézett ilyen mértékű támadást. Adrian Nastase a legfőbb ügyésznél kezdeményezte az EMNT elleni vizsgálatot, melynek célja, annak tisztázása, hogy a szervezet alapszabálya mennyiben törvényellenesen követeli a területi autonómiát. Az EMNT megalakítását természetesen az RMDSZ is ellenezte, a konkurens szervezetben a romániai magyarság megosztásának szándékát látta. Amint Budapesten a kormánykoalíció, úgy az RMDSZ is az Európa Tanács tavaly elfogadott 1334-es ajánlásának a román uniós csatlakozás folyamán történő megvalósításában bízik.
Hogy milyen messze megy a Fidesz által bizalmatlanul figyelt és az EMNT-tól megtorpedózni óhajtott RMDSZ együttműködése a román kormánypárttal, azt jelzik a közelmúlt történései is, amelyek alapja, hogy a bukaresti szociáldemokratáknak az RMDSZ képviselői nélkül nem lenne meg a parlamenti többségük.
A román választási bizottság bürokratikus eszközökkel megakadályozta, a polgári szövetség indulását a vasárnapi önkormányzati választásokon. Egy új törvény alapján a parlamenti képviselettel nem rendelkező kisebbségi szervezeteknek, egy választói listát kellett bemutatniuk, melyen a kisebbség legalább 15 százaléka tagként deklarálta magát. Ezen túl 300-300 aláírást kellett a fővárosban, valamint az ország 15 megyéjében összegyűjteniük. Annak ellenére, hogy ezek a feltételek majdnem teljesíthetetlennek tűntek, a polgári szövetségnek sikerült rövid időn belül 54.115 aláírást összegyűjtenie. Főként olyan magyaroktól, akik elégedetlenek voltak az RMDSZ tevékenységével.
Erre válaszul a román kormány egy rendeletét alkotott, mely az aláírási íveket módosította és összegyűjtésüket egy hétben szabályozta. Egy RMDSZ képviselő javaslatára a már a polgári szövetség által benyújtott listákat érvénytelennek nyilvánították. Ezzel a trükkel megakadályozták, hogy az érvényes, a törvényeknek megfelelően létrejött szervezet induljon az önkormányzati választásokon. Nem nehéz elképzelni, hogy a "Demokratizálódás helyzete Romániában" címet viselő jelentés, melynek elkészítésével az Európai Néppárt ismert politikusokból és elismert szakemberekből álló csapatot bízott meg, nem egészen a már II. Endre idejében is érvényes önkormányzati standardok érvényesülését fogja megállapítani, hiszen a bizottságot az Európai Néppárt alelnöke Orbán Viktor vezeti.
fideszfrakcio.hu