fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ingatlanokat kapott vissza a nagyszebeni magyarság
2004. június 10., 10:27
Negyven év után ismét közösségi házat szeretne működtetni Nagyszeben szórványmagyarsága, ehhez most jó alkalmat nyújt, hogy sikerült visszaszerezni a városban egy ezerhatszázas években épült háromszintes ingatlant - olvasható a Krónika csütörtöki számában.

Az erdélyi napilap így írt erről: a 3500 lelkes helyi magyar közösségnek sem a 2000-ben, sem az újonnan megválasztott városi önkormányzatban nincs egyetlen képviselője, ennek ellenére kézzelfogható eredményekkel büszkélkedhet. Jogi úton sikerült visszaszereznie a Nagypiac téren egy ezerhatszázas években épült háromszintes ingatlant, amelyet az egykori Magyar Polgári Kör (egy akkori helyi alakulat) vásárolt 1895-ben.
A házat jóval az 1948-as államosítás után kobozták el. Most az épületben nyolc család lakik, valamint a bélyeggyűjtők egyesülete működik. Ha majd kiköltöznek, az épületet uniós alapokból, központ-rehabilitációs program keretében szeretnék tataroztatni.
A Magyar Házat a szó szoros értelmében újjá kell varázsolni, meg kell erősíteni az épület szerkezetét. Ez mintegy húszmilliárd lejt (körülbelül 1,3 milliárd forintot) emésztene fel. A padlástérben ideiglenes szállást rendeznének be a környékről érkező diákoknak. A földszinten magyar vendéglőt alakítanának ki, s az emeleteken visszaállítanák a két dísztermet.
Szombatfalvi Török Ferenc, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szebeni elnöke a lapnak elmondta: a szövetség vezetősége továbbra is számít az újraválasztott Klaus Johannis polgármester és a német többségű önkormányzat támogatására. Ennek sorában a Német Demokrata Fórum két félmagyar tagja, Józsa Benjámin és Leopold Csongor is helyet kap.
"Évekkel ezelőtt elmondtam a német fórum képviselőinek, hogy Erdélyben nyolcszáz esztendőn keresztül mi vigyáztunk rájuk, most rajtuk a sor, hogy viszonozzák a gondoskodást. Nincs is baj, Johannis eddig is mindenben támogatott" - mondta Szombatfalvi. A település szász polgármesterének hozzájárulásával néhány hónappal ezelőtt az alsóvárosban parkot neveztek el Petőfiről, s a tervek között szoborállítás is szerepel. A legnagyobb magyar költőnek a központban állítanának emléket.
Az említett épületen kívül a római katolikus egyház további három jelentős ingatlant szerzett vissza: az orvosi egyetem egyik épületét, a Hegy utcai Ferenc-rendi zárdát és az Orsolya-rendi nővérek zárdáját. Az utóbbi kettőben iskola működik. Szombatfalvi szerint esély van annak az épületnek a megszerzésére is, amelyben Kós Károly egykori író, építész és politikus élt gyermekkorában.

MTI - fideszfrakcio.hu