A soros ír elnökség délután rövid időre félbeszakította az alkotmányról dönteni hivatott kormányközi konferencia (IGC) munkaülését, hogy a többi 24 küldöttséggel tartott kétoldalú konzultációkon tisztázza a még függőben lévő utolsó problémákat. Dick Roche európai ügyekért felelős ír miniszter ezeknek az egyeztetéseknek az alapján elsőként jelentette be, hogy valamennyi küldöttség elégedett az eredménnyel, így gyakorlatilag létrejött a megállapodás az alkotmányról.
Ezt követően az állam- és a kormányfők az IGC utolsó munkaülésén hivatalosan is megerősítették az egyeztetések eredményeit tükröző, immár végleges szövegtervezetet.
Az egész tárgyalási folyamat kiemelkedően legnehezebb kérdésében, a döntéshozatali eljárásokban alkalmazandó szavazási rendszer meghatározásának ügyben az utolsó pillanatokban született meg a megállapodás. Eszerint a minősített többséget úgy határozzák meg, hogy az a tagállamok számán és az általuk képviselt népességarányon alapul.
A döntések elfogadásához a tagállamok 55 százalékának, de legkevesebb 15 országnak a támogatására van szükség úgy, hogy ugyanezek az országok egyúttal az unió össznépességének a 65 százalékát képviseljék. A mindenkori "blokkoló kisebbségek" védelmét szolgálja ugyanakkor az a kiegészítő ismérv, amely szerint ha az általuk képviselt népességarány elérni a 35 százalék háromnegyedét, akkor az ügyet a Európai Tanács elé utalják további megfontolásra.
Az Európai Bizottság létszámát és összetételét illetően az a megállapodás született, hogy 2014-ig mindegyik tagállam továbbra is egy-egy teljes jogú biztost delegálhat a testületbe. Ezt követően a testület létszámát a tagállamok számának a kétharmadára csökkentik.
Elfogadták a tagállamok azt a javaslatot is, amely szerint a legkisebb tagállamok esetében 6-ra növelik a nekik jutó európai parlamenti helyek minimális számát.
MTI - fideszfrakcio.hu