fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A brit konzervatívok elítélik az uniós alkotmány elfogadását
2004. június 19., 09:44
Elítélte a brit konzervatív ellenzék a munkáspárti kormányt, amiért az elfogadta az EU brüsszeli csúcsértekezletén végleges formájába öntött uniós alkotmányt. Michael Ancram, a konzervatív árnyékkormány külügyminiszter-és miniszterelnökhelyettes-jelöltje szombat hajnalban kiadott nyilatkozatában kijelentette: az alkotmány rossz Nagy-Britanniának és rossz Európának.

Ancram szerint Tony Blair kormányfő "megsüketül, amikor a brit választók hangját kellene meghallania". Az ellenzéki brit politikus ezzel arra utalt, hogy a múlt heti nagy-britanniai európai parlamenti választásokon - egyébként csaknem ugyanannyira a toryk, mint a kormányzó Labour rovására - drámai mértékben előretört az EU-ellenes brit politikai platform, amelynek fő ereje, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) 3-ról 12-re növelte EP-mandátumainak számát az összesen 78 brit képviselői helyen belül.
A UKIP, amely a brit parlamentben nincs jelen, nyíltan a brit EU-tagság feladását hirdeti politikai programjaként.
Michael Howard, a Konzervatív Párt vezére és miniszterelnök-jelöltje a héten a londoni alsóházban az EU-bővítéshez kidolgozott alkotmánytervezet elutasítását követelte a kormányfőtől, arra hivatkozva, hogy az új alkotmány a Nagy-Britannia által elért engedményekkel együtt is jelentős számú vétójogtól fosztja meg a brit kormányt.
Tony Blair néhány hónapja - az addigi merev elutasításhoz képest 180 fokos fordulattal - bejelentette, hogy népszavazásra bocsátja az uniós alkotmányt, ha arról sikerül egyezségre jutni. Londoni kommentárok szerint a kormányfő ezzel a referendumot folyamatosan követelő konzervatív ellenzéket egyik fő kampánytémájától igyekezett megfosztani, viszont rendkívüli belpolitikai kockázatot vállalt, mivel minden felmérés azt mutatja, hogy a brit választók igen jelentős többsége - egyes kimutatások szerint háromnegyede - elveti az uniós alkotmányt.
Egyöntetű londoni vélemények szerint a népszavazás elvesztése Blair politikai pályafutásának végét jelentené. A referendumot mindazonáltal szinte biztosan nem tartják meg a jövő tavasszal esedékes brit parlamenti választások előtt.

MTI - fideszfrakcio.hu