Június első hetében heves esőzések, viharok söpörtek végig az országon. Jó pár éve nem élhettünk át ilyen hűvös nyárelőt, s sajnos az egyik legnagyobb égszakadás súlyos több száz millió forintos elemi kárt okozott országszerte. A baj szokták mondani, nem jár egyedül. Ha vicces kedvemben lennék, hozzátenném Demszky Gáborral jár, kézenfogva. Június 11-én reggel ugyanis a főpolgármester úr katasztrófát jósolt péntek délutánra. A közleménye nemcsak tájékozatlanságról, hanem felelőtlenségéről is tanúskodik - mondta Szalay Ferenc, majd idézte a főpolgármester szavait:
- Az előrejelzések szerint a mai napon ismét tornádó-erejű vihar várható Budapesten... Aki teheti, ne induljon útnak ...A gépkocsivezetőket arra kérem, hogy lehetőleg ne parkoljanak autójukkal fák alá, mert nagyobb faágak letörése is valószínű... A villanyvezetékek esetleges megrongálódása miatt fel kell készülni áramkimaradásokra is...
A katasztrófafilmek hangulatát idéző felhívás több százezer budapesti és vidéki ember nyugalmát zavarta meg, sőt pánikhangulatot keltett. Számos budapesti és a környékről bejáró dolgozó szabadnapot vett ki, vagy elkéredzkedett munkahelyéről, a szülők aggódtak gyermekeikért, az idős emberek nem merték kitenni a lábukat lakásaikból, továbbá sok százezren tartottak az újabb áramkimaradástól. Mindez azért történt, mert Demszky Gábor, aki a Fővárosi Védelmi Bizottság elnöke is sokak szerint - nem túl ízlésesen - kampányfogásnak használta fel az időjárás viszontagságait. Utólag a főpolgármester sajtóirodáján beismerték, hogy a felhívást egy újságcikkre alapozták, meteorológus véleményét nem kérték ki - emlékeztetett a politikus.
A veszélyérzetet azonban tovább fokozta a belügyminiszter közvetlen irányítása alatt álló Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye is, amely az Országos Meteorológiai Szolgálatra hivatkozott: " ...A várható rendkívüli időjárási körülményekre tekintettel az emberek életének és anyagi javainak védelme érdekében felhívással fordulunk a lakossághoz, hogy saját lehetőségei szerint tegyen meg mindent az esetleg újból megismétlődő tornádó vagy viharkárok megelőzésére, ... "
Az Országos Meteorológiai Szolgálat azonban közölte, nem adott és nem is adhatott ki ilyen szakvéleményt, hiszen a tornádó csak kialakulása előtt 2-3 órával jelezhető előre - hívta fel a figyelmet a képviselő.
Hogyan értékeli Demszky Gábor nyilatkozatának jogszerűségét és megalapozottságát?. Mint a Kormányzati Koordinációs Bizottság elnöke milyen intézkedést tett a felelőtlen nyilatkozat korrekciójára, a pánik elkerülésére? Mi az oka és szakmai alapja, hogy az Ön közvetlen irányítása alatt álló Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében Demszky Gáborhoz hasonlóan tornádóval riogatott, majd sem azt, sem a főpolgármesteri nyilatkozatot nem cáfolta és nem igazította helyre? Nem gondolja-e, hogy a belügyminiszter feladatai közé tartozna az, hogy a hasonló pánikkeltések ellen fellépjen, s a polgárok nyugalmát és biztonságérzetét szem előtt tartva felelősségteljesen nyilatkozzon? - intézte kérdéseit a képviselő Lamperth Mónika belügyminiszterhez.
Lamperth Mónika belügyminiszter válaszában a heves esőzésekre hivatkozott, példaként hozta fel a június 3-i vihart, amit Kőbányán tornádónak minősítettek. Amikor a meteorológusok záporokat jeleznek, heves széllökéseket, akkor a katasztrófavédelmi szervek kötelessége, hogy tájékoztassa az állampolgárokat. Nem tiszte, hogy Demszky intézkedéseit minősítse - mondta Lamperth, majd hozzátette: ő nem tapasztalt pánikot a lakosság körében.
Szalay Ferenc a belügyminiszteri válaszra reagálva felhívta a figyelmet: jobb lenne, ha Demszky a kaptafánál maradna, a kátyúkkal foglalkozna és nem riogatná az embereket. A képviselő nem fogadta el a belügyminiszter válaszát.
fideszfrakcio.hu