Az angol már évtizedek óta a nemzetközi politikai élet legfőbb nyelvének számít, s hiába van az ET székhelye Strasbourgban, itt is gyakrabban lehet hallani a tanácskozásokon, mint a franciát. Így azután a képviselők nem szoktak tiltakozni használata ellen. Ám a mostani esetnek volt egy sajátos vonása: a megszólaló bankelnök maga is francia, aki a párizsi kormány hathatós támogatásával került posztjára.
A távozó képviselők azt vetették Trichet szemére, hogy noha jól tudja, milyen elkeseredett harcot folytat a francia közélet minden személyisége anyanyelvük nemzetközi szerepének megőrzéséért, mégis angolul beszélt egy olyan ülésen, ahol - lévén mindkettő hivatalos nyelv - nyugodtan elmondhatta volna franciául is felszólalását.
Trichet azzal védekezett, hogy az Európai Központi Bankban az angol a munkanyelv, egyébként pedig beszéde második részét eleve franciául akarta elmondani. Ezt azonban a francia képviselők már nem hallották: az első angol szavak után elhagyták a termet, hiába fordult hozzájuk Trichet, kérve, hogy ne távozzanak.
Párizs egyébként valóban komolyan veszi a francia nyelv hadállásainak megőrzését, s a franciául tudást minden olyan nemzetközi posztnál feltételként köti ki, ahol a jelölésbe beleszólhat. Az elmúlt hetekben például az Európai Bizottság elnöke kapcsán jelentette ki, hogy a tisztség majdani betöltőjének, Romano Prodi utódjának mindenképp tudnia kell franciául, ez "alkalmazási feltétel" - az Európai Bizottságba nemrégiben bekerült új közép-európai biztosok számára pedig felajánlotta, hogy akik szükségét érzik, a nyáron francia nyelvtanfolyamon vehetnek részt. Ugyanakkor saját képviselőinek angoltudásánál már nem ilyen szigorú: Jacques Barrot, az EU-bizottság új francia tagja például alig tud Shakespeare nyelvén, ennek ellenére Párizs őt nevezte ki e nemzetközi szervezetbe (s most Barrot kénytelen volt intenzív angoltanulásba kezdeni). Michel Barnier francia külügyminiszter pedig egyenesen az EU-bizottsági elnökség egyik esélyesévé vált, pedig őt sem sokan hallották még angolul beszélni. Nem csoda, hogy London máris jelezte: ők bizony adott esetben megvétóznák Barnier-t, mert ha a franciák saját nyelvüket feltételnek tekintik, ők legalább ilyen fontosnak vélik az angoltudást...
MTI - fideszfrakcio.hu