Hasonló címmel közöl cikket az osztrák liberális Der Standard - igaz, ezúttal merő véletlenségből nem budapesti tudósítója, Georg Mayer tollából, aki az elmúlt négy évben nem mulasztott el egyetlen alkalmat sem Magyarország "haiderizálódásáról", az antiszemita veszélyről, a közelgő Fidesz- MIÉP koalícióról és hasonló álhírekről cikkezni. A lap azt írja, a Magyar Nemzetben az jelent meg, hogy Medgyessy a kommunizmus idején az akkori rezsim besúgója volt. Medgyessy a vádat azzal utasította vissza, hogy a Pénzügyminisztériumban államtitkokat védett, írja a liberális lap.
A német Pforzheimer Zeitung Koalíciós válság Magyarországon a Medgyessy ellen irányuló Stasi-vádak miatt címmel megjelent cikkében ír az ügyről. De Németországban erről ír még a Leipziger Volkszeitung, a Heidenheimer Presse, amely hozzáteszi az SZDSZ kínszenvedését az ügyben; a nienburgi Harke, a Giessener Anzeiger, a Gelnhäuser Tageblatt, a Fuldaer Zeitung, a Freies Wort, a Schleswig-Holsteinischer ZV, a Remscheider GA, az Oberhessische Presse, a Mittelbadische Presse, az Aachener Nachrichten, az Aachener Zeitung, az Offenbach Post, a Neuß-Grevenbroicher Zeitung, a Märkische Allgemeine, a Walsroder Zeitung, az Oberhessische Presse, a Wolfsburger Allgemeine, a Westdeutsche Allgemeine, a Thüringische Landeszeitung, a Thüringer Allgemeine, a Trierischer Volksfreund, a Salzgitter-Zeitung, a Newsclick, a Neue Ruhr Zeitung, a WAZ csoport lapjai, a Braunschweiger Zeitung, Westfälische Rundschau, a Westfalenpost, az Ostthüringer Zeitung és a Rheinische Post. Ami mutatja: Medgyessynek "jó sajtója van" - noha Medgyessyék kijelentették, ami vele történik, az nem árt az ország jó hírnevének.
A baloldalinak számító ARD "közszolgálati" televízió teletextjén a következő olvasható Koalíciós válság Magyarországon címmel: "Magyarországon a szocialista miniszterelnök elleni vádak, amelyek szerint Medgyessy a kommunizmus alatt a kémelhárításnak dolgozott, kormányválságot robbantottak ki. A szocialisták koalíciós partnere, a szabad demokrata párt egy kedd esti frakcióülésen megvonta a bizalmat Medgyessytől, mint erről a magyar lapok tudósítanak. Ma a legmagasabb szinten folytatódnak a koalíciós megbeszélések. A válság hátterében a Magyar Nemzet tudósítása áll, amely szerint Medgyessy a 70-es években a titkosszolgálatnak dolgozott."
Az eseményekből az osztrákok sem maradtak ki. A Der Standardon kívül például az Oberösterreichische Nachrichtenből is értesülhetnek szomszédaink arról, mi történt az új kormányfővel.
Svájcban szintén koalíciós válságról ír a svájci államszövetség fővárosában, Bernben megjelenő Der Bund, míg Svájc legtekintélyesebb lapjában, a Neue Zürcher Zeitungban Andreas Oplatka, a lap budapesti tudósítója közöl igen részletes beszámolót a botrányról, amelynek vastagbetűs "leadje", vagyis bevezetője így hangzik: A Budapesten megjelenő Magyar Nemzet napilap kedden egy dokumentum fakszimiléjét közölte, amely szerint a titkosszolgálat munkatársaként dolgozó Medgyessy miniszterelnököt 1978-ben rendőr főhadnaggyá nevezték ki. A miniszterelnök vitatja a parlamentben, hogy ügynök lett volna. A cikkben egyebek között olvasható, hogy a Magyar Nemzet cikke arra a következtetésre jut: Medgyessy, amikor a Pénzügyminisztériumban dolgozott, külföldi kollégáival fenntartott kapcsolatairól rendszeresen készített jelentéseket és ezért polgári foglalkozásáért kapott bérén felül további fizetést is kapott. A lap olvasói azt is megtudhatják, hogy Pokorni Zoltán, a Fidesz frakcióvezetője azt is tudakolta Medgyessytől, vajon annak idején írásban adott-e jelentéseket és hogy azokban kiket nevezett meg. Pokorni azt is a kormányfő szemére vetette, hogy életének ezt a fejezetét elhallgatta. Medgyessy nem volt hajlandó válaszolni Pokorni azon egyértelmű kérdésére, hogy ténylegesen tagja volt-e a titkosszolgálatnak. Ezzel szemben azt mondta, akkor Magyarország érdekeit védte és nem adhat választ arra, vajon még mindig köti-e az államtitok tartásának kötelezettsége. A lap szerint Medgyessy válasza beismeréssel ér fel.
Meglepő egybeesés, hogy a Der Standard budapesti emberéhez, Gregor Mayerhez hasonlóan Hollandiában is éppen azon budapesti tudósítók hallgatnak, akik az Orbán-kormány négy évében az ország szélsőjobbra tolódásával, antiszemitizmusával és rasszizmusával rémisztgették médiumaik fogyasztóit, mint Contantij Sadée, Reneé Postma és Runa Hellinga ("Lámpaernyő"). Helyettük a holland rádió tudósított az ügyről Magyarország miniszterelnöke korábbi kém címen. A részletes tudósítás beszámol arról is, hogy az SZDSZ, a kisebbik koalíciós párt elfogadná Medgyessy lemondását, míg az MSZP kiáll a miniszterelnök mellett. Kis János, az SZDSZ prominens tagja pedig azt mondta: Medgyessynek két lehetősége van: vagy hazugságnak bélyegzi a Magyar Nemzet cikkét és beperli a lapot, vagy lemond.
A szlovák SME - a Narodna Orbodához hasonlóan - arról ad hírt, hogy Medgyessy tagadta, hogy az államvédelem informátora lett volna, de azt már nem tagadta kerek perec, hogy a kommunista rezsim alatt titkos ügynök volt.
A világszerte etalonnak számító BBC európai hírei között vezető helyen számolt be a Medgyessy-botrányról. Beszámolóját ezzel a mondattal kezdte: "Magyarország új miniszterelnöke, a szocialista Medgyessy Péter bevallotta, hogy több mint 20 éven át a kommunista rezsim kémelhárítási ügynöke volt". A BBC újságírói véleményeket idéz, amelyek szerint Medgyessy jövője kétes - tekintettel az EU-hoz csatlakozni kívánó ország szempontjából létfontosságú tárgyalásokra. A BBC úgy tudja, az SZDSZ azt szeretné, ha Kovács László vezetné az MSZP-t.
A világ legnagyobb hírügynöksége, a Reuters Budapestről keltezett tudósítása így kezdődik: "Medgyessy Péter magyar miniszterelnök szerdán bevallotta, hogy a kommunista titkosszolgálat kémelhárító tisztje volt. A brit híriroda tudósítója megjegyzi, hogy a politikai felfordulás sértheti Magyarország uniós csatlakozását.
A hallgatásban egyébként az ügyben nagymértékben érintett Franciaország viszi el a pálmát (a francia becsületrend tulajdonosa, Medgyessy Péter francianyelv-tudásáért kapott pótlékot kémelhárítóként), amelynek lapjai tudomást sem kívánnak venni a kormányt érintő válságról, holott a francia médiumoknak olyan képviselői állomásoznak Budapesten, mint Florence LaBruyere, aki az elmúlt négy évben a Magyarország képzelt nácizmusáról, rasszizmusáról és szélsőjobbra tolódásáról szóló álhíreket fáradhatatlanul jelentette meg.
Lovas István (Magyar Nemzet, június 20.)