Hrusovsky szerint az unió alkotmánytervezete egyfajta "szuperállam" elemeit tartalmazza, módosítja az unió jellegét, és tovább gyöngíti a nemzetállamok
pozícióját.
A koalícióhoz tartozó KDH ezért ragaszkodni kíván ahhoz, hogy az unió alkotmányáról Szlovákiában referendum útján szülessék meg a döntés, ugyanúgy, mint abban az esetben, ha az ország valamely államszövetséghez csatlakozna, mivel az uniós alaptörvény - a KDH megítélése szerint - ilyen szövetséget körvonalaz. Jelezte: az alkotmányjogászok ez ügyben ismert és ellentmondó megközelítései okán a KDH indítványozni fogja a parlamentben, hogy a kérdést az alkotmánybíróság bírálja felül.
Másik lehetőségként Hrusovsky felvetette, hogy a kereszténydemokraták a pozsonyi parlamentben vagy az uniós alkotmánytervezet módosítását próbálják kieszközölni, vagy olyan szlovák alaptörvény-módosítást készítenek elő, amely az uniós alkotmány elfogadását eleve a népszavazástól tenné függővé.
- Mindezt igenis komolyan gondoljuk, és senki se higgye, hogy csupán "cirkuszolni akarunk" - fogalmazott a házelnök arra a megjegyzésre reagálva, hogy Szlovákiában az alacsony részvétel miatt a sok népszavazás közül eddig még csak egy volt érvényes. - Sebaj - jegyezte meg a házelnök -, akkor a KDH kész egyetérteni a referendum érvényességét megszabó részvételi határ csökkentésével.
MTI - fideszfrakcio.hu