Spidla utóda a kormány élén várhatóan Stanislav Gross, eddigi szociáldemokrata alelnök, kormányfő-helyettes és belügyminiszter lesz. Gross jelezte: ha hivatalosan is megkapja a megbízatást, kész a kormányalakítási tárgyalásokra. A kormány hivatalosan várhatóan szerdán nyújtja be lemondását.
Spidla és kormánya a 2002-es parlamenti választás után kerültek hatalomra. A hárompárti koalíció helyzete a kezdetektől fogva nagyon ingatag volt, mert a 200 tagú képviselőházban csak 101 mandátummal rendelkezett, ami a lehető legkisebb többség. Az 53 éves kormányfő azt követően jelentette be távozását mindkét tisztségéből, hogy a Cseh Szociáldemokrata Párt központi bizottsága rendkívüli ülésén ugyan a szabályok szerint nem vonta meg tőle bizalmát, de elképzeléseit csak kevesen támogatták. A pártelnök és kormányfő iránti bizalom megvonásához a 180 tagú testület hétharmadának a szavazatára lett volna szükség. Spidla ezt hajszállal megúszta, mert a szavazó jelenlévők közül "csak" 103-an akarták távozását a leváltásához szükséges 109 helyett. Ugyanakkor Spidla ellenlábasa, Stanislav Gross alelnök és belügyminiszter menesztését csupán 51 központi bizottsági tag szavazta meg, míg 106 bizalmukról biztosították. Néhány szavazat mindkét esetben érvénytelen volt.
Prágai megfigyelők szerint a szavazás eredményéből nyilvánvaló, hogy a miniszterelnök támogatása a pártvezetésben minimális, s helyetteséé, ellenlábasáé jóval magasabb. A szavazás eredményének ismeretében újabb indulatos és éles vita bontakozott ki a pártvezetésben, amely következtében Spidla a távozás mellett döntött. A nagyon feszült légkörben lezajlott ülésen Spidla és Gross is ismertették elképzeléseiket a párt és a kormány problémáinak megoldásáról. Míg Spidla védte a jelenlegi kormányprogramot és koalíciót, addig Gross jelezte: menesztené a koalícióból a jobboldali Szabadság Uniót-Demokratikus Uniót, amivel balközéppé válna a koalíció, s elfogadhatóbb lenne az ellenzéki kommunisták számára is. Ugyanakkor személycseréket is végrehajtana a kabinetben. Bár Gross kizárta a kommunistákkal való nyílt együttműködést, a kommunisták jelezték: hajlandóak lennének kívülről is támogatni a kisebbségi szociáldemokrata-kereszténydemokrata kabinetet. Milos Zeman, volt pártelnök és kormányfő, aki ugyan nem tagja központi bizottságnak, de a vezetőség reggeli döntése alapján őt is meghívták az ülésre, beszédében viszont távozásra szólította fel úgy Spidlát, mint Grosst is, akik szerinte a legfőbb felelősséget viselik a párt válságáért, és sürgette a rendkívüli pártkongresszus összehívását, amely meghozná a szükséges döntéseket. A központi bizottság a rendkívüli kongresszus összehívását azonban elutasította.
MTI - fideszfrakcio.hu