Bár az idén negyedik alkalommal megtartott megyenapok eseményei különböző kulturális és szórakoztató műsorokkal már csütörtökön megkezdődtek, a rendezvénysor hivatalos megnyitóját csak péntek délután tartották a megyeszékhelyen, Csíkszeredában. A három-négy napos, vasárnap zárult rendezvénysorozat eseményein részt vettek a magyarországi testvértelepülések képviselői is. Bunta Levente, a júniusi helyhatósági választásokon megválasztott megyei önkormányzat új elnöke elmondta: az egész megyét átfogó rendezvénysor a Hargita megyei azonosságtudatot kívánja erősíteni, hozzájárulva a regionális identitástudat erősödéséhez. Az önkormányzati vezető emlékeztetett rá, hogy 1968-ban pártállami parancsszóra hozták létre Hargita megyét, belefoglalva a történelmi Csík és Udvarhely megyék nagy részét. Ez annak idején heves tiltakozást váltott ki a lakosságból, a rendszerváltás után pedig erősödtek a történelmi megyék helyreállítását követelő hangok. Bunta hangsúlyozta, hogy ma már inkább az együvé tartozás előnyeit kell kihasználni.
Az idén a hargitai megyenapok keretében 20 helyszínen mintegy 70 rendezvényt szerveztek. Műsoron szerepeltek: fúvószenekarok szabadtéri koncertje mazsorettek felvonulásával, képzőművészeti kiállítás-megnyitók, önkormányzati vezetők főzőversenye. Kézművesvásárokat szerveztek Gyergyószárhegyen, a Lázár-kastély udvarán, valamint Csíkszereda főterén. Képzőművészeti kiállítások nyíltak Gyergyószárhegyen a nagybányai festők munkáiból, Csíkszeredában pedig a gyergyócsomafalvi születésű Borsos Miklós alkotásaiból. A rendezvénysorozat szerves részét képezte a megye számos vidéki településén szervezett falunapok, valamint az első felcsíki hagyományőrző gyermektábor, amely adatközlő táncosok és énekesek gálaműsorával Csíkkarcfalván.
A Hargita megyei napok hagyományává vált, hogy a megyei önkormányzat ünnepi ülés keretében nyújtja át a testület által arra érdemesült közéleti személyiségnek a Hargita megyéért díjat. Az idén a homoródalmási születésű, Kolozsvárott élő és alkotó Szabó Gyula író kapta a megye címerével ékesített, arany pecsétgyűrűvel járó elismerést. Az önkormányzati testület az író szülőfalujának unitárius templomában meghitt ünnepség keretében nyújtotta át a díjat a neves magyar írónak. Ez alkalommal életműdíjat nyújtottak át a szakmai szervezetek javaslatára egy-egy Hargita megyei orvosnak, tanárnak, újságírónak, képzőművésznek és sportolónak.
MTI - fideszfrakcio.hu