fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Mádl: harmonizálni Magyarország és Európa érdekeit
2004. július 2., 13:24
A köztársasági elnök arra hívta fel pénteken Budapesten az Európai Parlamentben (EP) mandátumot szerzett magyar képviselők figyelmét, hogy munkájuk során, állásfoglalásaikban jól kell harmonizálniuk Magyarország és Európa érdekeit. Mellékeljük Mádl Ferenc teljes beszédét.

"Közvetlen felelősségük és meghatározó szavuk lesz abban, hogy az EU a közös célok sok viszonyában jól működjön" - mondta Mádl Ferenc, amikor a Sándor-palotában fogadta a magyar EP-képviselőket, akik előzőleg a Parlamentben Ficzere Lajostól, az Országos Választási Bizottság elnökétől átvették megbízólevelüket.
Mádl Ferenc ahhoz hasonlította a magyar EP-képviselők útját az Európai Parlamentbe, amikor 973-ban Géza fejedelem tizenkét küldöttje az I. Ottó német-római császár által összehívott quedlinburgi európai gyűlésre indult. Mint mondta, a quedlinburgi "európai csúcs" előtt a magyar fejedelmi tanácsban is bizonyára kiemelt ügy volt, hogy a küldöttek elkötelezettséggel és hatékonyan képviseljék az ország ügyeit.
Az államfő kijelentette, Magyarország EP-képviselőinek mindig gondolniuk kell választóik legáltalánosabb integrációs elvárásaira, amikor olyan hosszú távú ügyekért küzdenek majd, mint például a kisebbségek védelme, a határon túli magyarság sorsa, az unió pénzügyi forrásaiból jutó lehető legtöbb támogatás elérése, vagy a biztonság.
A képviselők nevében a rangidős, a Fidesz-listán mandátumot szerzett Schöpflin György politológus köszönetet mondott a magyar választópolgároknak a bizalomért és hangsúlyozta: legfontosabb feladatuk az európai érdekek, identitás, intézmények Magyarország felé történő képviselete és közvetítése lesz.
Lévai Katalin, az MSZP-listán EP-mandátumot szerzett képviselő az MTI érdeklődésére elmondta: jövő hétfőtől már elkezdődik az érdemi munka Brüsszelben és Strasbourgban és egész júliusban tart majd.
Szájer József (Fidesz) az MTI-nek kiemelte, hogy a jövő héten Budapesten alakul meg az Európai Néppárt frakciója, és erre az eseményre várják az európai biztosok túlnyomó részét, valamint Valéry Giscard d'Estaing-t, a konvent elnökét is. "Legfontosabb célunk a Magyarországgal és a többi új taggal szemben jelenleg még fennálló hátrányos megkülönböztetések minél gyorsabb felszámolása, elsősorban az agrártámogatások és a munkaerő szabad mozgása terén" - mondta Szájer József.
Mádl Ferenc fogadásán egy külföldi út miatt nem volt jelen Demszky Gábor, aki az SZDSZ-lista vezetőjeként szerzett európai parlamenti mandátumot.

MTI - fideszfrakcio.hu

***

MÁDL FERENC

köztársasági elnök köszöntője

Elhangzott:

Az Európai Parlament magyar parlamenti képviselőinek fogadásán

Sándor-palota, 2004. július 2.

"Hazánk, a Magyar Köztársaság történelmének új korszakához érkezett. Az ezer esztendeje Szent István királyunk által alapított európai magyar állam most újra megerősíti szövetségét az Európai Közösséggel" (Így szól az OGY négypárti közös ünnepélyes nyilatkozata "Hazatértünk Európába", 2004. április 26.)

Önök most elindulnak, hogy élővé tegyék ezt a szövetséget, miután az Országos Választási bizottság elnökétől átvették megbízólevelüket. Ez tanúsítja, hogy Önöket a magyar nép, a magyar választók 2004. június 13-án az európai parlamenti választásokon az Európai Parlament magyar képviselőivé választották.

Köszöntöm Önöket ebből az alkalomból.

Szeretettel és nagy várakozással bocsátjuk útra Önöket.

Sokszor mondjuk - mint az idézett négypárti közös ünnepélyes nyilatkozat is -, hogy a Szent István-i örökség betöltéséhez történelmi utakat járunk. Annyiszor mondjuk, hogy már-már közhelynek halljuk, de ettől még igaz.

Hasonlatos az Önök útja annak a tizenkét fejedelmi küldöttnek az útjához, akik jó ezer évvel ezelőtt, 973-ban lóháton indultak útnak Quedlinburgba, hogy Géza fejedelem képviseletében részt vegyenek azon a - ma úgy mondanánk, első európai csúcskonferencián - azon az európai gyűlésen, amelyet I. Ottó német-római császár hívott össze, s amelyen személyesen, vagy képviselet útján részt is vett a legtöbb európai uralkodó, és amelyen Európa akkor fontos ügyeit tárgyalták.

A történelemírás forrásaiban - ha jegyzőkönyvek nem is, de - találhatók hírek arról, hogy miről is volt akkor szó.

Géza fejedelem a fejedelmi tanácsban bizonnyal behatóan tárgyalta az országépítés belső és külső feltételeinek helyzetét és - ma úgy mondanánk -, stratégiai feladatait, hogy az ehhez szükséges nemzeti erőfeszítéseket Európa erőivel hogyan harmonizálják.

A fejedelmi tanácsban bizonyára megerősítették őt a közösen vallott célkitűzésekbe. Bizonyára körültekintő döntést hoztak a tizenkét fejedelmi küldött kiválasztásakor is, hogy azok tudással, elkötelezet6tséggel és hatékonyan képviseljék az ország ügyeit, mind a nemzetközi és belső biztonság, mind az igazgatási rendszer, a gazdaság, mind pedig a nép kultúrájának és új hitének megerősítéséhez.

Hadd említsek csak egyet a quedlinburgi ajánlások közül, amit a mi küldötteink is elfogadtak. Ez Szent István politikájában is megvalósult, aminek - úgymond európai szocializációnkban - máig ható szerepe van. Azt ti., hogy az akkori Európa közép-kelet-európai térségeiben megjelent országok egyházaiban is a latin liturgiát kell otthonossá tenni. Ismeretes, hogy Magyarország ekkor a bizánci ortodox, ill. a római latin primátus útja előtt állt.

Önöket ma nem az uralkodói tanács, hanem az uralkodó nép bölcs választása és döntése küldi az európai közgyűlésbe.

Önök békés forradalmunk kibontakozása jegyében tanúságot tettek emberi, erkölcsi, nemzeti, politikai és az európai szolidaritás iránti mély elkötelezettségükről.

Mélyen megismerhették hazánk kulturális, erkölcsi, társadalmi, politikai fejlődésének értékeit, eredményeit és gondjait.

Megismerhették, hogy az emberek és közösségeink mit várnak az európai integrációban való együttműködéstől, a biztonság, az erkölcsi-kulturális és anyagi felemelkedés dolgában.

Az Európai Parlament agendáival bizonyára hamar megismerkednek. Tudják, hogy az Európai Parlament meghatározó intézménye az Európai Unió törvényhozási és döntéshozatali eljárásának.

Önöknek is közvetlen felelősségük és meghatározó szavuk lesz abban, hogy az Európai Unió a közös célok sok viszonyában jól működjön.

Új törvényhozó munkájukhoz sok sikert kívánok. Tudják, mi is tudjuk, hogy állásfoglalásaikban jól kell harmonizálniuk Magyarország és Európa érdekeit, hogy ez mindazonáltal, frakcióorientáltságuk és egyéni meggyőződésük szemléletében felelős döntésekben jusson kifejezésre.

Tudják, mi is tudjuk, hogy ezenközben mindig gondolniuk kell választóik legáltalánosabb integrációs elvárásaira, amikor az Európai Parlamentben olyan hosszú távú ügyekben kell küzdeni,
mint a szolidaritás, hogy a maximum jusson országunknak az unió pénzügyi forrásaiból és támogatási programjaiból;
mint az alapjogok körében az egyes ember és a gyengébbek iránti szolidaritás követelményei;
mint a regionális fejlesztés;
mint a kisebbségek jobb védelme és a határainkon túli magyarság sorsa;
mint az Európai Unió bővítése, az u.n. Wider Europe támogatása;
mint a biztonság és az euró-atlanti értékközösség.
hogy csak néhányat említsek a sok ügy közül.

És hogy egyszerűbb ügyben fejezzem be köszöntésemet: tudják, hogy választóik várják a jó szót, az okos tájékoztatást az Önök munkájáról,
hogy mi minden is Európa, amit még nem tudunk;
hogy munkájukban mindig meghallják a hátország társadalmi és politikai erőinek állandóan újjászülető elvárásait,
hogy érezzék az itthoniak támogatását, a családét és a vendégekét is, akik most Önöket erre a köszöntésre elkísérték.


Forrás: www.keh.hu