Koszorús Ferenc páncélos hadosztálya hatvan évvel ezelőtt a náci erőket tervük, a Budapesten élő zsidók elhurcolásának feladására és csapataik visszavonására kényszerítette - mondta Horváth János fideszes országgyűlési képviselő, az alapítvány elnöke. "Egy megszállt kis ország egyik katonai egysége megakadályozta a náci birodalom konkrét terveinek megvalósítását" - tette hozzá. A szervezet vezetője kijelentette, a Koszorús-akció a magyar ellenállás legnagyobb fegyverténye volt.
"Tanulnunk kell a magyarországi holokausztból" - hangoztatta a megemlékezésen ifjabb Koszorús Ferenc, a néhai ezredes Egyesült Államokban élő fia. Fontosnak nevezte, hogy az áldozatok mellett azokról a hősi cselekedetekről is megemlékezzünk, amelyek példaként szolgálhatnak. Megbízhatóság nélkül nincs katona, a katonai eskü betartása nélkül nincs megbízhatóság - idézett édesapja emlékirataiból.
Koszorús Ferenc (1899-1974) 1942-44-ben ezredesként az I. páncélos hadtest vezérkari főnöke volt. 1944. július 5-6-án Esztergomból a fővárosba hozott egységeivel körülzárta Budapestet és távozásra kényszerítette a csendőrcsapatokat. 1945 tavaszán amerikai hadifogságba esett Németországban; 1946 áprilisában szabadult. Koszorús Ferenc 1955-től az Egyesült Államokban élt. 1991-ben posztumusz vezérezredessé léptették elő. Emlékére 1992-ben helyezett el emléktáblát a Bajcsy-Zsilinszky Társaság, a Honvédelmi Minisztérium és Erzsébet város polgármesteri hivatal a Dohány utca 1. szám alatti épület falán.
Horváth János a megemlékezés helyszínén az MTI-nek elmondta, hogy az Ezerkilencszáznegyvenöt Alapítvány 1990-ben jött létre, és fő feladatának annak tudatosítását tekinti: 1945 történelmi sorsforduló volt.
MTI - fideszfrakcio.hu