Klestil hétfő reggel esett össze az elnöki rezidencián, elveszítette eszméletét, leállt a szíve. Újraélesztették, kórházba szállítás közben azonban ismét leállt a szívműködése. Az újraélesztést sikerrel ismételték meg, az AKH 13. emeletének intenzív osztályán azóta gépekkel tartották életben az államfőt, akinek állapota azonban kedd délelőtt válságosra fordult. A politikus 1996-ban került először kórházba atípusos tüdőgyulladással, majd tüdőbetegsége krónikussá vált, többször is kórházi kezelésre szorult. Június végén már le kellett mondania egy, az államfői posztról történő távozásával kapcsolatos találkozót egészségi állapotának rosszabbra fordulása miatt.
Az alkotmány előírásainak megfelelően a köztársasági elnök elhunyta miatt kedd éjszaka az osztrák parlament három vezetője vette át testületileg az államfői teendők ellátását, amíg csütörtök délelőtt beiktatják tisztségébe Heinz Fischer áprilisban megválasztott köztársasági elnököt. Thomas Klestilt először 1992. május 24-én, majd másodszorra 1998. április 19-én választották államfővé.
Az 1932. november 4-én született Klestil hosszú éveken keresztül hivatásos diplomata volt. Ausztria képviselőjeként dolgozott több nemzetközi szervezetnél, így Párizsban az OECD-nél, New York-ban az ENSZ-nél és Washingtonban. Az osztrák külügyminisztériumban 1987-ben nyerte el az akkori legmagasabb diplomatatisztséget, a főtitkári besorolást. Öt évvel később a Hatalomnak ellenőrzésre van szüksége jelmondattal megnyerte az elnökválasztást, és Ausztria II. világháború utáni történelmének 7. köztársasági elnöke lett. Közvetlen politizálásának példájaként emelik ki osztrák méltatói, hogy ő honosította meg a bécsi államelnöki hivatalban a Nyitott ajtók napját, amelyek keretében vendégül látta irodájában a választókat. Felemelte szavát az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kormányra kerülésével szemben, de államelnöki jogköre nem tette lehetővé a koalíciós kormány hivatalba lépésének a megakadályozását. Klestil több mint 130 külföldi látogatáson járt, és több mint 500 állami vendéget fogadott a bécsi Hofburgban. Aktívan támogatta a Közép-európai Kezdeményezést (KEK), és ő volt a házigazdája a közép-európai elnökök első - Alpbachban megrendezett - találkozójának, valamint ő volt az első osztrák államfő, aki 1994 novemberében ellátogatott Izraelbe. Az államelnöki hivatal szerint 12 éves államelnöki tevékenysége alatt több mint 1400 beszédet mondott. A július 8-ra, elnöki búcsúztatására tervezett utolsó beszédét már tudja nem megtartani. Két nappal elnöki megbízatásának lejárta előtt elhunyt.
MTI - fideszfrakcio.hu