Cserni bíró januárban első fokú határozatában Bencsik Andrást, a Magyar Demokrata főszerkesztőjét ítélte letöltendő szabadságvesztésre egy másik SZDSZ-es képviselő, Mécs Imre magánvádja alapján. Cserni János kedden hozott első fokú ítéletében Reisz Teréziát aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás, Torkos Matildot pedig nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás bűncselekményének elkövetése miatt találta bűnösnek. Az ügy harmadrendű vádlottját, Tarr Pétert, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettesét felmentette az ellene felhozott vádak alól.
A politikus a Magyar Nemzetben tavaly március 1-jén Wekler Ferenc, a minden gyanú felett álló polgár címmel megjelent írás miatt indított büntetőeljárást. A parlament alelnöke helyreigazítási pert nem indított. A tegnapi tárgyaláson Wekler Ferenc magánvádló jogi képviselője útján mindhárom vádlott esetében letöltendő szabadságvesztés kiszabását és a Magyar Nemzet munkatársainak a foglalkozásuktól történő eltiltását kérte a bíróságtól. Bírói kérdésre Wekler Ferenc ügyvédje elmondta: a helyreigazítást nem tartják hatékony jogi megoldásnak, ezért választották a büntetőeljárást. Cserni János bíró a per során nem engedélyezte, hogy a vádlottak az úgynevezett valóságbizonyítás során védelmük érdekében okirati és tanúbizonyítással igazolhassák a cikkben megjelent állításokat. Ezt mindhárom vádlott védője többször kifogásolta, egy alkotmánybírósági határozatra és a hazánkban is törvénybe iktatott Emberi Jogok Európai Egyezményére hivatkozva.
Az ítélet szerint Reisz Terézia 400 napi tétel, napi 5000 forintos megváltással, míg Torkos Matild 300 napi tétel, napi 2000 forintos megváltással egy év próbaidőre felfüggesztett büntetéssel felel a megjelent írás miatt. Cserni János indokolásában kifejtette: a Reisz Terézia által átadott dokumentumok alapján készült írás több tényállítása alkalmas volt a felperes becsületének csorbítására, az aljas indokból elkövetett minősítés pedig azért helytálló, mert szerinte bizonyított, hogy az iratok nyilvánosságra hozatalának vagyoni elszámolási okai vannak, és a vádlottat a bosszú motiválta. Torkos Matild a bíróság szerint azért bűnös, mert a megfelelő körültekintés nélkül járt el, amikor Weklert csak a megjelenés előtti napon kérdeztette meg ügyeletes kollégájával. Weklerék tudomásul vették az ítéletet, míg Reisz Terézia és Torkos Matild fellebbezett.
mno.hu - fideszfrakcio.hu
Cikk: | Amikor a vádlott nem bizonyíthat |