Az EMI-L sajtótájékoztatóján az egyesület elnöke egyebek között a június végén megjelent Székely Szótár legfrissebb példáját említette. Azt követően, hogy a kötet piacra került, Nagyváradon kalózpéldányok bukkantak fel belőle. Sántha Attila - aki Székely Szótár szerzője és szerkesztője - közölte: egyelőre csak öt ilyen törvénytelenül forgalmazott kötetről van tudomása, de könnyen lehet, hogy a szerző és a kiadó tudta nélkül piacra került példányok száma eléri a néhány százat.
A szerkesztő ismeretlen tettesek ellen tett feljelentést, és arra kérte a kötetet Nagyváradon megvásárló személyeket, keressék meg elektronikus úton az EMI-L-t, hogy a kiadó pontosabb információval rendelkezhessen a forgalmazók kilétéről.
Sántha Attila szerint az ilyen törvénytelenségek nem elszigetelt esetek. Példaként Farkas Árpád sepsiszentgyörgyi költőt említette, akinek az 1973-ban a romániai Kriterion Kiadónál megjelent Szeretni tehozzád szegődtem című antológiája háromszor is: 1995-ben, 1997-ben és 2001-ben napvilágot látott a szerző és az antológiát eredetileg megjelentető kiadó belegyezése nélkül.
Arra a kérdésre, hogy miért csak most jelezték ezt az esetet, Sántha Attila elmondta: a szerző eddig nem kívánta a nyilvánosság elé tárni az ügyet, hiszen az EMI-L megalakulása előtt nem létezett olyan intézményes érdekvédelmi szervezet, amely hasonló ügyekkel foglalkozott volna - mondta Sántha.
Romániában az elmúlt hetekben nagy port vert fel Fodor Sándor Csipike című művének illegális kiadása is.
MTI - fideszfrakcio.hu