Sajtótájékoztatóján Markó Béla elmondta: az Operatív Tanács azt javasolja az RMDSZ területi szervezeteinek, hogy legyenek minél nyitottabbak, ezért a jelöltek kiválogatására minél több helyen szervezzenek közvetlen urnás előválasztást. A szövetségi elnök hangoztatta: azt szeretné, hogy minden magyar beleszólhasson abba, hogy kik legyenek a romániai magyarság parlamenti képviselőjelöltjei.
Az RMDSZ támogatja a román szenátus által elfogadott, az év végi parlamenti választásokat szabályozó törvényt, amely egyebek között öt százalékos parlamenti küszöböt ír elő. A jogszabályt még a képviselőháznak is meg kell szavaznia. Az RMDSZ ezért augusztus végére rendkívüli parlamenti ülésszak összehívását szorgalmazza a jogszabály elfogadására - mondta Markó.
A szövetségi elnök bejelentette: az Operatív Tanács bizottságot hozott létre, hogy kidolgozza a szövetség választási programját. A testületnek augusztus végéig kell kidolgoznia a programot, amit majd szeptember elején a Szövetségi Képviselők Tanácsa elé terjesztenek.
Az RMDSZ-elnök közölte: az Operatív Tanács elfogadta a Szövetség választási programjának alapelveit is. Ezek szerint az RMDSZ támogatja Románia európai integrációját, a demokrácia jogi és intézményes kereteinek további bővítését, valamint a különböző közösségi autonómiaformák jogi és intézményes feltételeinek megteremtését.
Az RMDSZ vezető testülete nyilatkozatban fejtette ki: szükségesnek tartja a nemzeti kisebbségek képviseletét az önkormányzati testületekben, az országos törvényhozásban, a különböző szintű végrehajtó intézményekben, hogy az illető közösségek megőrizhessék önazonosságukat. Ennek alapvető feltétele olyan minimális előírások kidolgozása, amelyek lehetővé teszik a nemzeti kisebbségek reprezentatív szervezeteinek részvételét a helyi és országos választásokon.
A testület külön állásfoglalásban fejezte ki aggodalmát a vajdasági magyar közösség tagjai elleni támadások és atrocitások miatt. Ebben az RMDSZ felhívja az Európa Tanács és más nemzetközi intézmények figyelmét a helyzet súlyosságára, és arra kéri a nemzetközi intézményeket, hogy támogassák Szerbia kormányának és a kisebbségi közösség vezetőinek erőfeszítéseit a jelenség visszaszorítására.
MTI - fideszfrakcio.hu