A belügyminisztérium adatai szerint tavaly január elsejétől az idén június 30-ig a Vajdaság területén 49 olyan incidenst jegyeztek fel, amelyekről azt lehet állítani, hogy nemzetek közötti "színezetük" volt. A rendőrség az elkövetők több mint felét kézre kerítette, az esetek 43,9 százalékában albán és muzulmán lakosokat károsítottak meg.
"A Vajdaság területén nyilvántartásba vett összes bűncselekmény közül, amelyek nemzetek közötti konfliktus elemeit mutatják, az elmúlt hat hónap során két esetben jegyeztük fel, hogy megteremtődtek a feltételek ahhoz, hogy bűnvádi feljelentést tegyünk bűncselekmény elkövetése miatt" - közölte Jocic, aki szerint ezek a bűncselekmények a nemzetek közötti faji, vallási megkülönböztetés keltésére és türelmetlenség szítására irányultak.
Jocic szerint az elmúlt hat hónap során hét esetben intéztek fizikai és szóbeli támadást magyar nemzeti kisebbséghez tartozó személy ellen, s minden esetben a vizsgálat befejezése után megállapítást nyert, hogy nem etnikai indíttatású incidensről volt szó. Az elkövetők ellen verekedésben való részvételért, vagy erőszakos viselkedésért tettek bűnvádi feljelentést, vagy szabálysértési eljárás indult ellenük.
A márciusi koszovói események után a rendőrség különös figyelmet szentelt a különböző nemzetiségek közötti összetűzéseknek. Az ilyen incidensek elemzése során arra az értékelésre jutottak, hogy a Vajdaság területén a polgárok személyi és vagyoni biztonsági helyzete kielégítő, ezzel együtt tehát a magyar nemzeti kisebbséghez tartozó polgároké is.
"A feltárt esetek elemzése során a sírgyalázásokat, a hitközségek épületeinek megrongálását és más nemzetek közötti incidenseket, valamint a különböző falfirkák megjelenését illetően arra a megállapításra jutottunk, hogy az elkövetők többnyire fiatalkorú személyek voltak, különböző nemzetiségűek, az esetek többségében ittas állapotban követték el tettüket, vagy pedig
csoportosan bűnöztek" - közölte Jocic.
A belügyminiszter arra figyelmeztet nyilatkozatában, hogy nem szolgálja a nemzetek közötti viszony javítását, sem a polgárok bizalmát a hatóságok iránt, ha elpolitizálják vagy szenzációs jelleget kölcsönöznek a nemzetek közötti összetűzésből eredő konfliktusoknak vagy incidenseknek, s a tömegtájékoztató eszközök segítségével kikürtölik a történteket a ténymegállapítás és a belügyi vizsgálat lezárulta előtt.
MTI - fideszfrakcio.hu