fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Eltűnt adatok a Kökény-Pukli-Katona Bermuda-háromszögben
2004. július 29., 15:25
Ötven esztendeje nem volt olyan cenzúra, hogy egy miniszter kérésére egy KSH-kiadványban megváltoztatták az adatokat. A hírek szerint Kökény Mihály egészségügyi miniszter emelt hangú telefonhívást intézett Pukli Péterhez, aki ennek hatására Katona Tamástól (Horn egykori tanácsadójaként is KSH-elnök, majd Medgyessy kabinetfőnöke) kért engedélyt megadta. Selmeczi Gabriella és Frajna Imre sajtótájékoztatón kifogásolták a történteket.

Amint újságok is beszámoltak róla, példátlan és felháborító eset történt a minap a Központi Statisztikai Hivatalnál: a Medgyessy-kormány számára kellemetlen egészségügyi adatokat, értékeléseket meghamisították, illetve egyszerűen eltüntették, emlékeztetett Selmeczi Gabriella. A Fidesz egészségpolitikusa rámutatott: KSH az elmúlt hetekben összeállított egy angol, francia és német nyelven megjelenő kiadványt, amely Magyarországot mutatja be a világ számára. A füzetből az egészségügyet bemutató két oldalt rejtélyes oknál fogva újra kellett tördelni.
Pukli Péter, a KSH elnöke szerint "az eljárásra szerkesztési okokból került sor", azonban ennél jóval többről van szó.
Az eredeti kiadványban ugyanis például szerepelt egy adatsor, amely szerint az egy orvosra jutó asszisztenciát tekintve Magyarországé a legrosszabb eredmény. Ezt a számadatot a módosítással egyszerűen eltüntették.

Ugyanígy eltüntették a következő fontos értékelő mondatokat is: "A nem megfelelő finanszírozás évei kedvezőtlen hatással voltak az egészségügy színvonalára. A kezelések hatékonyságát a képzett asszisztensek alacsony aránya is gyengítette."

Mégsem szerkesztési okok?

A változtatás tehát nem szerkesztési okok, hanem cenzúra következménye; a KSH elnöke ugyanis az Egészségügyi Minisztérium - a hírek szerint Kökény Mihály - utasítására tüntette el az említett adatokat. Nem más történt tehát, mint hogy a Medgyessy-kormány számára kellemetlen adatokat, értékeléseket cenzori követelésre kivették a kiadványból.
Ilyen cenzúrára a KSH-nál 50 évre visszamenőleg nem emlékeznek, tehát Rákosi Mátyás Magyarországa óta nem került ilyesmire sor - szögezte le Selmeczi Gabriella.

Kökényhez szegezett kérdések

A Fidesz az alábbi kérésekkel fordul Kökény Mihály miniszterhez:

- Igaz-e az, hogy Kökény Mihály miniszter utasította Pukli Pétert, a KSH elnökét, hogy az elkészült kiadványból tüntessék el az említett részeket?

- Igaz-e, hogy a miniszter nyomására és Katona Tamás - aki a KSH Horn-kormány alatti elnöke, és jelenleg a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára - tanácsára kerültek ki a Medgyessy-kormányra nézve kellemetlen mondatok a végleges anyagból?

Hihetünk-e a történtek után a KSH adatainak?
A magyar egészségügy súlyos gondjait nem a jogos kritikák szőnyeg alá söprésével, a Statisztikai Hivatal adatainak meghamisításával, vagy cenzúrával kellene megoldani. A Medgyessy-kormány és Kökény Mihály jobban tenné, ha e helyett valódi válaszokat találna a tömegesen jelentkező problémás kérdésekre - zárta mondandóját Selmeczi Gabriella.

Kökényhez köthető az egészségügy nyomora?

Frajna Imre rámutatott: az egészségügy alulfinanszírozott évei Kökény Mihályhoz köthetőek. Az egészségügyi költségvetésből mintegy 60-70 milliárd forint hiányzik - Csehák Judit ilyen feltételekkel nem is vállalta tovább a miniszterséget.
Az Állami Számvevőszék is említi és kifogásolja a forráshiányt: "A legtöbb területen alultervezettek az egészségügy kiadásai" - írja egy jelentésében. "A rendelkezésre álló források nem biztosítják a kormányprogramból, az egészségügyi rendszer korszerűsítéséről szóló kormányhatározatból, a népegészségügyi programból, a jogszabályi kötelezettségekből, valamint az EU-csatlakozás követelményeiből adódó feladatok végrehajtását."
"Az ágazat költségvetési előirányzata egyetlen fillért sem tartalmaz bérfejlesztésre, dologi kiadások növekményére" - ismertette az ÁSZ jelentését Frajna Imre.

A liberális miniszterrel sem előre mennek a dolgok

A képzett asszisztensek hiánya és az egyes szakterületeken évek óta tapasztalható szakorvoshiány is sajnálatos tény, és az elkövetkezendő néhány évben drámai helyzetet eredményezhet. Ráadásul a ma még betegeket ellátó doktorok közül több ezren érkeznek a nyugdíjkorhatár küszöbére. Ennek ellenére az Oktatási Minisztérium jövőre nem hogy növelni, hanem 50-60 fővel csökkenteni akarja az orvostanhallgatói felvételi keretszámot - mutatott rá Frajna Imre.

fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Draskovics-Katona-Pukli: látszatcserék az állami tisztségekben
Cikk: Őszi hajtóvadászat: újabb áldozat a kormányzati célkeresztben