fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Greenpeace 23 ezer aláírást gyűjtött a verespataki aranykitermelés ellen
2004. augusztus 1., 11:52
Már 23 ezer aláírást gyűjtött Románia nagyvárosaiban a verespataki ciántechnológiás aranykitermelés ellen a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet - derült ki szombaton a Marosvásárhelyen zajló Félsziget Fesztiválon.

A Greenpeace a fesztivál színhelyén saját standot állított fel, ahol megismertette a jelenlévőkkel a napokban kezdett aláírásgyűjtő kampányát. Az aláírásokat egy nyílt levéllel együtt Adrian Nastase román miniszterelnökhöz juttatják el.
Anamaria Bogdan szóvivő az MTI-nek elmondta, hogy eddig Temesváron, Nagyszebenben, Brassóban, Iasiban és Segesváron szerveztek aláírásgyűjtési akciót, s eddig 23 ezer ember foglalt állást a verespataki terv ellen.
A környezetvédők szombaton érkeztek a marosvásárhelyi Félsziget Fesztiválra, s ott szórólapok osztogatásával népszerűsítették kezdeményezésüket. A következő napokban a karaván Konstancára és Cernavodaba is ellátogat.
Adrian Nastase román kormányfőt a környezetvédők arra kérik, hogy akadályozza meg a verespataki tervet, amely a 2000-es nagybányai tiszai ciánszennyezéshez hasonló, de akár annál nagyobb természeti katasztrófát idézhet elő. Emlékeztetnek, hogy a munkálatok során 250 tonna ciánt alkalmaznak majd, ami elegendő mennyiség a Föld lakosságának hatszori kiirtásához. A környezetvédők számára elfogadhatatlan kétezer ember kilakoltatása, tíz templom és kilenc temető felszámolása, valamint öt hegy és négyezer hektár természeti terület tönkretétele.
Az Érchegységben lévő aranylelőhelyet a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai-román cég akarja kiaknázni, ciántechnológiás eljárást alkalmazva. Az RMGC 80 százalékos főrészvényese a kanadai Gabriel Resources Ltd. (GR), míg a Minvest román állami bányatársaság csaknem 20 százalékkal részesedik. Az RMGC Európa legnagyobb külszíni aranybányáját szeretné megnyitni 2007-ben ezen a helyen, ahol legalább 330 tonna aranyat és 1.300 tonna ezüstöt rejt a föld méhe. A kitermelést tizenhét évre tervezik, ez alatt a cég több mint 4 milliárd dolláros bevételre és több száz millió dolláros nyereségre számít.
A projekt környezeti kockázataira eddig is több civil szervezet felhívta a figyelmet. A vállalkozás ráadásul a helyi lakosság áttelepítését is szükségessé teszi, emiatt a verespatakiak megosztottak a kérdésben: van, aki az új munkahelyek teremtésének örül, van, aki viszont nem szeretne megválni régi lakhelyétől.

MTI - fideszfrakcio.hu