fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A főpolgármesteri vagyon eredetvizsgálata
2004. augusztus 3., 16:06
Miként a gépjárművek adásvételének esetében, Demszky Gábor ingatlan csereberélési és vagyonosodási folyamatában is szükséges az eredetvizsgálat elvégzése. A gyanús babrálásokat ugyanis még a pár százezer forint értékű autók esetében sem tűri el a közrend - mutat rá a budapesti Fidesz-MKDSZ frakció sajtóirodája közleményében.

A helyi önkormányzatokról szóló törvény igen komoly jogi következményeket fűz a valóságnak nem megfelelő vagyonnyilatkozathoz. Demszky Gábor 2004. január 29-i keltezésű vagyonnyilatkozata mintha görbe tükröt mutatna, az ebben foglaltak mintha egymással nem lennének egymással köszönő viszonyban, pedig a változások követhetősége és levezethetősége lett volna a jogalkotó célja.
Egyes formai természetű hiányosságok egy esetleges vizsgálatot követően, tartalmi hiányosságnak is minősülhetnek. Az ő bevallása számos formai hibát tartalmaz. Ezek között említendő például, hogy az üresen maradó rovatok kötelező kihúzása nem történt meg.
Bár jogvégzett embernek vallja magát dr. Demszky Gábor, úgy tűnik a gyakorlati jogi ismeretekkel hadilábon áll. A jogi szabályozás az okiratok tekintetében kiterjed nemcsak a valótlan tartalmú, hamisított okiratokra, hanem a valótlan tartalmú valódi okiratokra is.
A horvátországi ingatlan nem ott van, ahol a vagyonnyilatkozat szerint kellene lennie, hiányzik a szerzés jogcíme és ideje. Hiányzik az épület alapterületének adata, (az épület és az ingatlan területnagyság különböző). A vételár megfizetésével kapcsolatban is csak annyi derül ki, hogy 2004. január 29-én a vételár ½-ed részét fizette ki Demszky Gábor.
Okiratok, bizonylatok hiányában az eddig sajtónyilvánosság előtt közöltek és a Demszky Gábor által adott vagyonnyilatkozatban foglaltak nem alkotnak összefüggő egészet, a vagyon értéknövekménye nincs kellően kimutatva. A horvátországi ingatlan ingatlan-nyilvántartási azonosító hiányában a szerzés dokumentumainak vizsgálata nélkül további megválaszolandó kérdéseket vet fel.
Sajtónyilatkozatok szerint Demszky több alkalommal bérelt autót. A hosszú távú bérletek ugyanúgy beletartoznak az illető vagyoni körébe, mint a tulajdonolt ingatlanok, ingóságok, nota bene a 2 millió forintra taksált izlandi póniló. A bérlet vagyoni értékű jog, ha pedig a piaci ár alatti a bérlet, akkor ajándékozás vagy egyéb előny lehetősége is felvetődik. Választ várunk arra, hogy az FKF Rt. által most bérletbe adott autó ÁFA-ját mi után számítják. Mert, ha reális piaci ár alatti a bérleti díj, akkor a központi állami költségvetés is gyengül, anélkül, hogy a bérbeadót az ajándékozási szándék vezetné. Ilyen esetben az APEH elvárja, hogy a reális piaci ár szerinti ÁFA kerüljön be az állami költségvetésbe, még akkor is, ha magának a díjnak a fizetéséről a jogosult le is mond.
Annak ellenére, hogy családfőként úgynevezett kölcsönökkel, ellentmondásos - jogilag nem is akceptált - hagyaték terhére nyújtott előlegekkel és más félkész ötletekkel családtagjait (testvérét, édesapját-édesanyját) is bevonta jogi barkácsolásába, ám még így sem stimmelnek vagyongyarapodásának forrásai.
A Fidesz-MKDSZ frakció ezért felszólítja Demszky Gábor főpolgármestert, hogy tételesen adjon számot vagyongyarapodásáról; számoljon el a bevételeivel és kiadásaival. Pontosítsa a bevallását és tegye hozzáférhetővé magas közfunkciót betöltő közéleti szereplésének teljes időtartamára személyi jövedelemének adóbevallását. Ennek ismeretében kívánja ugyanis képviselőcsoportunk eldönteni, hogy szükséges-e a Fővárosi Önkormányzat hatáskörrel rendelkező bizottságánál "eredetiségvizsgálatot" kezdeményezni vagyonnyilatkozatával kapcsolatban.

Budapest, 2004. augusztus 3.

Fidesz-MKDSZ frakció
sajtóiroda