- A lakossági hitelállomány felfutásával és a lakosság eladósodásával párhuzamosan emelkedik a banki feketelistára kerülő ügyfelek száma is. Ki számít rossz adósnak, és ki az, aki az úgynevezett feketelistára, vagyis a banki adósnyilvántartásba be is kerül?
- Az az adós kerülhet be a központi hitelinformációs rendszerbe, aki a szerződésben vállalt kötelezettségeinek 90 napot meghaladóan, összegszerűségében pedig a minimálbért meghaladóan nem tesz eleget, válaszolja Auer Katalin a Bankszövetség jogásza.
- Milyen következményei vannak annak, hogy ha valakinek a neve itt szerepel?
- Nincs olyan kötelező jogszabályi rendelkezés ugyan, hogy a feketelistán szereplő adósoknak nem adnak hitelt, de rendszerint ez a következménye a feketelistára történő felkerülésnek. Jelzálogalapú hitelezésnél elképzelhető, hogy kis összegű megcsúszás miatt még kap valaki jelzáloghitelt, ingatlanhitelt, kedvezményes lakásépítési, vásárlási hitelt, de mindenképpen nagyon hátrányos helyzetet eredményez egy hitelelbírálás során, hogy ha valaki ezen a listán szerepel.
- Ráadásul öt évig benne van a neve még akkor is, hogyha törleszti közben a tartozását.
- Igen, így van.
- Ez igazságtalannak tűnik.
- A Pénzügyminisztérium most a közeli hetekben előkészít egy törvénymódosítást, ami ezt az öt évet kicsit körülírtabban, egyértelműbben fogja szabályozni olyan értelemben, hogy az adós késedelmes tartozásának a megszűnését követően öt évig lehet nyilvántartani az adatokat.
- Tehát mondjuk, egy 15 éves hitelnél öt év után már újból tisztalappal kezdheti?
- Igen, hogy ha a késedelmet tisztázta.
Szentgáli Edit, Magyar Rádió
fideszfrakcio.hu