Több mint egy évig tartó, nagy erőkkel végzett nyomozati munka után sikerült kiizzadniuk egy vádemelési javaslatot. Kérdés, hogy az ügyészség vádat emel, vagy csupán piszkozatnak tekinti, és visszaadja az egészet pótnyomozásra.
Nehéz a dolga a fakabátnak manapság. Különösen, ha olyan, a hatalom legfelsőbb köreit érintő disznóságokat kellene kinyomozni, mint amilyen a brókerbotrány. Egy magát valamire tartó sikkasztó, csaló, bennfentes kapcsolatokkal bíró, közpénzt zabráló gyanúsított sem süllyed ma már odáig, hogy szóba álljon akármilyen bűnüldözővel.
A megbilincselt csibészek bizalma sem a régi. Ők újabban csak az ügyészségnek hajlandók énekelni. A rendőrség Lamperth Mónika és Salgó László regnálása alatt erkölcsi mélypontra jutott. Nem véletlenül hagyta el a süllyedő a hajót a kapitány. A nyomozó hatóság ma annak a politikai hatalomnak van teljesen alárendelve, amelynek klientúrája hasznát húzta a szír pénzváltókon és Gyuszi taxison keresztül célba érő milliárdoknak.
E csillagászati összeg banki kifizetéséért most a vádlottak padjára küldenének tizennégy pénztárosnőt.
Nehéz a sorsa a pénztárosnak, ha nincs feljelentgetési kényszere. Nehéz lehetett a döntés: bejelentik-e a magas szinten irányított több raklapnyi készpénzkifizetést, amiről mindenkinek tudnia kellett a banknál, vagy szemlesütve leszámolják a bankókötegeket. Vajon hány banki pénztáros van ma Magyarországon, aki nem egyik hónapról a másikra él, aki megengedheti magának a banki tisztviselői becsület ama fokát, hogy ha egy szélhámosnak tűnő kőművesinast raknak a nyakába, bejelentést tesz, felmond, és talán még a testi épségét is veszélyezteti uszodába menet.
Egyébként: a pénzintézetek maguk is elismerik, hogy hazánkban a banki számítógépes rendszerek alkalmatlanok arra, hogy jelezzék a pénztárosnak, ha egy pénzmosás szempontjából gyanús ügylet kapcsán kell kifizetést teljesítenie.
A bankszektor hónapok óta sztrájkol. Szolidaritást vállaltak a büntetőeljárás alá vont pénztárosokkal. A légiirányítóktól ellesett tüntetési módszerrel a pénzmosás ellen érvényben lévő szabályzat maradéktalan betartásával működésképtelenné tették a rendőrség pénzmosás elleni osztályainak munkáját. Ugyanis válogatás nélkül minden nagy összegű átutalást, készpénzkifizetést bejelentenek, a rendőrökre bízva a bűnös és nem bűnös ügyletek szétválogatását.
Így azután ha a rendőrség téved, eldönthetik házon belül, hogy gondatlansággal, bűnpártolással, korrupcióval vagy hamis váddal gyanúsítják-e meg saját munkatársaikat. Ezt egyébként már el is kezdték, egy rendőr már elbukott egy tolltartón.
Nem csoda, ha a hatalmas szakmai tapasztalattal, sokirányú és magas színvonalú elméleti szaktudással felvértezett Salgó főkapitány most még az országból is elmenekül. A brókerbotrányból ismert Jegessy ügyvéd úr belügyminiszteri rangú felesége igen készségesen bábáskodott a főkapitány menesztésén, még a kormányfő hatáskörét is elvonta egy hangyányit, amikor a miniszterelnök helyett elfogadta a főkapitány lemondását.
Ez a rendőrség nem a nemzet rendőrsége. Nem a bűnösöket üldözi, hanem a kisembereket, a hatalom vélt ellenségeit. Politikai megrendelést teljesítenek, amikor néha "jelen vannak az utcán", mint például az EP-választás idején, amikor a hajléktalanokat üldözték el az aluljárókból, hogy növeljék isztriai Demszky Gábor esélyeit az uniós képviselőségre.
Politikai megrendelésre rakták fel magukra a szemellenzőt, hogy a fától ne lássák az erdőt, a banki pénztárosoktól ne lássák a bankvezéreket, a sáveltolásról kiszivárogtatott bennfentes információk forrásait, a befolyásos, nagy hatalmú politikusokat. Magyar Bálint szavaival: a szervezett felvilágot.
Forrás: Torkos Matild, Magyar Nemzet, 2004. augusztus 5.