Hangsúlyozta: az integrációhoz illeszkedő bátor és hosszú távú nemzeti stratégia csak egy gyökeresen megújuló politikai elittől várható.
Hiány a Külügyminisztériumban
Közölte, hogy véleménye szerint a 25 tagú, heti "lüktetéssel" döntéseket hozó szervezet magyar kormányzati kezelése a mai napig nem látszik. "Jól elrejtve létezik a Külügyminisztériumban egy mag, amely ugyan ezzel foglalkozik, de kívülről már nem nagyon látszik, illetve volt egy kísérlet egy tárca nélküli koordinatív funkció létrehozására, ami nem vált be" - mondta Balázs Péter.
Ebben a helyzetben csak remélni lehet, hogy az új kormányban lesz igazi gazdája a területnek - fűzte hozzá.
Az ősszel hivatalba lépő új Európai Bizottság kialakításáról azt mondta: a nyertesek a régi kis tagállamok, mert az általuk delegált biztosok kezében vannak a fő integrációs területek. Példaként említette, hogy a mezőgazdaságot Dánia, a belső piacot Írország, a külügyet Ausztria, a bővítést pedig Finnország delegáltja felügyeli majd.
Ebben a helyzetben a nagy tagállamok mellett bizalmi viszonyt kell ápolni a jó érdekérvényesítő helyzetben lévő kis tagállamokkal is - hangsúlyozta Balázs Péter.
MTI - fideszfrakcio.hu