A küldöttség arról tárgyalt, hogy az Európai Unió milyen segítséget tudna nyújtani Irak újjáépítéséhez, méghozzá nem pusztán gazdasági értelemben: legalábbis a Brüsszelben kiadott közlemény a lehetséges támogatási területek között a demokratizálódást, a civil társadalom fejlődését, a jogállamiság és az emberi jogok érvényesülését emeli ki.
Bot intenzív tárgyalásokat folytatott, hiszen alig néhány óra alatt találkozott Gázi Masal Adzsíl al-Jáver ideiglenes államfővel, Ijád Allávi miniszterelnökkel és Hosjar Zebari külügyminiszterrel is. Zebari egyébként már júliusban Brüsszelbe látogatott, ahol az EU-külügyminiszterek tanácskozásán vett részt, sürgetve a szervezet tagállamait a nagyobb iraki szerepvállalásra: azaz a két fél között már megvolt az első kapcsolatfelvétel.
Az Európai Unió többször is jelezte, hogy kész bekapcsolódni Irak újjáépítésébe, de csak akkor, ha ott javul a biztonsági helyzet. Addig is erre az évre 305 millió euró humanitárius segélyt ígért Iraknak, s a jövő évre is nagyjából ekkora összeg várható Brüsszelből. Az EU-támogatás egyik lehetséges formája az iraki rendőrök és közigazgatási alkalmazottak képzése, illetve a jövő év elejére tervezett választások megszervezésének segítése.
MTI - fideszfrakcio.hu