A kormányfőváltás kapcsán és következtében meglehetősen zajos a belpolitikai élet. Eközben úgy tűnik, hogy a Fidesz feltűnően csendben szemléli az eseményeket.
Azzal egyetértek, hogy zajossá vált a magyar belpolitikai élet a nyár végére, de ez a kormánypártok miatt van így. Mi nem csendben, hanem érdeklődve figyeltünk, hiszen olyasmi történt, ami 1990 óta nem. Például az, hogy szerdán még a nagyobbik kormánypárt frakciója bizalmáról biztosítja a miniszterelnököt, támogatja a kormányátalakítási elképzeléseit - Csillag István menesztését is -, majd csütörtökön ugyanennek a pártnak az elnöksége megvonja bizalmát Medgyessy Pétertől és nyolc-null arányban Kiss Péter kancelláriaminisztert javasolja miniszterelnöknek.
De arra sem volt példa, hogy ezek után fél nappal a szocialista párt vidéki tagságát egy leváltott sportminiszter föllármázza és ezáltal az MSZP elnökségének döntését annullálja. Rendkívüli helyzet jellemezte az elmúlt napokat és mi azért nem kommentáltuk a kelleténél nagyobb intenzitással az eseményeket, mert úgy gondoltuk, hogy a helyzet önmagáért beszél, a szocialisták és a szabad demokraták önmagukat minősítik.
Elhangzottak érdekes mondatok a távozó miniszterelnök szájából, aki azt mondta egy interjúban, hogy az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel. Néhány nappal később a közszolgálati televízióban arra a kérdésre, hogy mire gondolt, és több ügyről tud-e, mint amiről mi idáig tudomást szerezhettünk, azt válaszolta, hogy nagyon meglepő lenne, ha egy miniszterelnök csak annyiról tudna, amennyiről az őt kérdező újságíró.
Tehát több ügy is van. Ezért jogos a választópolgárok elvárása, hogy Medgyessy Péter ne távozzon úgy, hogy nem nevezi meg legalább azokat az ügyeket, amelyeket korrupciósnak minősít. Ugyanis volt néhány dolog, amit valóban a korrupció gyanúja lengett körül; Demszky Gábor ingatlanvásárlásai, Wekler Ferenc érdekes területátminősítései vagy az SZDSZ-es informatikaminiszter, Kovács Kálmán kakaóbiztos számítógép-beszerzései, amelyeket kevesebb mint a feléért meg lehetett volna vásárolni, mint tették, továbbá az M6-os út építése körül kirobbant botrány.
Ez utóbbi kapcsán a miniszterelnök kifejezetten kérte Csillag Istvánt, hogy ne hirdessen eredményt. A gazdasági miniszter mégis győztesnek hozta ki az osztrák-német konzorciumot, amelynek az egyik tagja 2002-ben Németországban korrupciós botrányba keveredett. Ezért tettem fel a parlamentben azt a kérdést, hogy mekkora pénzről lehet szó. Mekkora koncon marakodik az MSZP és az SZDSZ, hogy ilyen politikai botrányt is hajlandók vállalni?
Kik azok a puccsisták, akiket Medgyessy Péter a leköszönőbeszédében említett?
Az SZDSZ-t egyértelműen a puccsisták közé sorolta, de világossá tette, hogy az MSZP-ben lévő támogatók nélkül a puccsot nem lehetett volna eredményesen végrehajtani. Medgyessy Péternek itt bizonyára igaza van, hisz a Szabad Demokraták Szövetsége két hónappal a kormány megalakulása után - amikor kiderült a D-209-es ügy - egyszer már megvonta tőle a bizalmát. De akkor az MSZP elnöksége és frakciója egy emberként kiállt Medgyessy mellett, az SZDSZ pedig meghátrált. Ha most a szocialista párt elnöksége és a frakció ki akart volna állni a miniszterelnök mellett, ugyanúgy megtehette volna, mint két évvel ezelőtt.
Mennyi esély van arra, hogy a távozó kormányfő által konkrétumok nélkül megszellőztetett ügyek nyilvánosságra kerüljenek?
Amennyiben Medgyessy Péter kicsit is ad a becsületére, ha emelt fővel akar távozni, akkor nem teheti meg, hogy ezeket nem tárja a nyilvánosság elé.
Májusban az ön egyik interjújában még arról volt szó, hogy Gyurcsány Ferenc, az MSZP megyei elnöke arra törekszik, hogy az 1990 óta jobboldali megyei önkormányzati vezetést 2006-ban a baloldal leváltsa. Ehhez képest hamarosan miniszterelnök lesz.
Azt azért ne feledjük: miközben fogadkozott, hogy az európai parlamenti választásokon nyernek a megyében, katasztrofális vereséget szenvedett a szocialista párt. Tehát mint megyei pártelnök, Gyurcsány Ferenc megbukott. Különben nagyon sajátos, mondhatnám abszurd helyzet a mostani, hiszen egy lemondott ifjúsági és sportminiszter helyettesíti teljes jogkörben a lemondását bejelentő miniszterelnököt. Jelenleg Gyurcsány Ferenc kapcsán csak annyit tudunk, hogy fogadkozik, konkrét programot viszont nem tett le az asztalra.
Elképzelhető, hogy előrehozott választások lesznek?
Ez a kérdés egyelőre nem időszerű.
Haszonits József, Kisalföld