- Ön korábban úgy nyilatkozott, hogy a Fidesznek semmi köze az MDF belső ügyeihez
- Ez így van, és ezt szeretném újólag megerősíteni. A Fidesznek semmi köze nincs ahhoz, ami az MDF háza táján történt, és őszintén sajnálom, hogy idáig jutottak az események. A történeti hűség kedvéért azért azt mindenképpen el kell mondanunk, hogy 1998-ban és 2002-ben is a Fidesz az MDF-el egy szoros választási szövetségben indult, 2002-ben közös jelöltet és közös listát állítottunk. Mi felajánlottuk a 2004-es európai parlamenti választáson szintén az együtt indulásnak a lehetőségét, az MDF akkor ezzel nem élt és azt mondta, hogy önállóan kíván indulni. Mi ezt tudomásul vettük és ugyanígy felajánlottuk, hogy a 2006-os választásra is készüljünk közösen, induljunk közösen, állítsunk közös jelölteket. Az MDF Országos Választmánya ezt is elutasította, tehát az MDF az önálló indulás útját választotta 2006-ban is. Ezt is tudomásul vettük, még csak nem is kommentáltuk, és ez így helyes. Az MDF egy önálló párt, ennek az önálló pártnak van egy önálló frakciója.
- Mi lehet az oka, hogy állandóan a Fideszt vádolják azzal, hogy szalámi-taktikával dolgozik?
- Ezt nem tőlem kell megkérdeznie, hanem majd valakitől az MDF frakcióból. 1998-ban a Fidesszel való együttműködés révén lett az MDF-nek parlamenti frakciója, a Fidesszel közösen állított jelöltek segítségével tudott az MDF egyébként egy önálló frakciót alakítani. 2002-ben megint csak azt tudom mondani, hogy a Fidesszel való együttműködés révén lett az MDF-nek egy önálló frakciója, és mi ennek a frakciónak a munkájába mind a mai napig nem szóltunk bele és nem is kívánunk beleszólni. 1998 óta az MDF frakciója független a Fiedesszel való együttműködéstől, teljesen önállóan működik, senki nem kérdőjelezte meg ennek a frakciónak az önálló működését, saját jogon mondja el a napirend előtti felszólalásokat, parlamenti indítványokat tesz, módosító javaslatokat nyújt be a törvényjavaslathoz, önálló jogon gazdálkodik a saját idejével, ha időkeretben tárgyaljuk a törvényjavaslatokat.
- Jó ez önöknek, egyáltalán a jobboldalnak, ami most az MDF háza táján történik?
- Ha így nézzük a kérdést, akkor természetesen nem jó, mert hogy sokkal jobb lenne, hogyha a Magyar Demokrata Fórum is az energiáját a jelenlegi kormány, és a jelenlegi koalíció ügyes-bajos dolgainak az értékelésével töltené, van itt bőségesen muníció. Ha igaz az az állítás, hogy az MDF hosszú távon a Fidesz szövetségese kíván lenni és egy közös kormány megalakításában érdekelt, akkor ma ugyanúgy, ahogy a Fidesznek, az MDF-nek is egyetlen cél kell, hogy lebegjen a szeme előtt, a mostani koalíció leváltása. De nem öncélúan, hogy hatalomra kerüljünk, hanem azért, hogy egy olyan kormányzati politikát tudjunk megvalósítani, ami valódi válaszokat ad az emberek mindennapi problémájára, és nem pedig a mostani látvány-politizálás folytatódik, ahol folyamatosan PR-akciók, reklám-kampányok jellemzik a kormányzati munkát, és az emberek mindennapi problémájával a kormány tulajdonképpen nem törődik.
- Ön mit szól Medgyessy Péter lemondásához? Megváltozott-e a véleménye a lemondás után Medgyessy Péterről, mint emberről?
- Nem változott meg, nincs okom visszavonni azokat a mondatokat, amiket én a kormány elmúlt kétéves működésével kapcsolatban elmondtam, sőt azt is mondhatnám, hogy nagyon sok esetben az idő végül is minket igazolt. Valószínűleg azok a problémák, amikre mi már az elmúlt két évben folyamatosan rámutattunk, komoly szerepet játszottak abban, hogy ez a kormányválság bekövetkezett és Medgyessy Péter végül is távozni kényszerült. Leginkább engem az foglalkoztat, hogy vajon mire gondolhatott Medgyessy Péter, amikor azt mondta, hogy az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel. Ez egy olyan kijelentés volt, amit azóta a miniszterelnök nem fejtett ki, holott biztos vagyok benne, minden magyar választópolgárnak joga lenne megtudni azt, hogy a Magyar Köztársaság hivatalban lévő miniszterelnöke mire gondolt. Medgyessy Péter akkor tud emelt fővel távozni pozíciójából, ha ezt a kérdést nem hagyja megválaszolatlanul, de nem utolsósorban azért, mert érinti a Magyar Köztársaság kormányának megítélését, hogy egy olyan új kormány kezdi majd meg a munkáját, amelynek a tagjait lényegében már a megalakulás pillanatától körüllengi a korrupció gyanúja.
- Mi a véleménye Gyurcsány Ferencről?
- Nem az a kérdés, hogy a Fidesznek jó vagy nem jó Gyurcsány Ferenc, mint leendő rivális. Természetesen más típusú és más habitusú emberről van szó, mint Medgyessy Péter. Több dolgot is tudunk. Tudjuk azt, hogy Gyurcsány Ferenc tíz év alatt igen tekintélyes vagyont szerzett. Tudjuk azt is, hiszen ezt ő sem cáfolta, hogy politikai kapcsolatait felhasználva szerezte a vagyont, tehát nem annyira a saját tehetségének, szorgalmának, sokkal inkább a korábbi KISZ-es, MSZP-s kapcsolatainak köszönhető az, hogy ezt a tekintélyes vagyont megszerezte. Azt is tudjuk, hogy mindenáron ambicionálja, hogy miniszterelnök legyen. Számára nem annyira a szolgálat a fontos, nem az, hogy egy programot végrehajtson, hanem az, hogy mindenáron ezt a pozíciót megszerezze, és tulajdonképpen az első számú cél ebből a szempontból, hogy a 2006-os választásokat is megnyerje. Ugyanakkor viszont keveset tudunk, hogy mit szeretne mondani a magyar választópolgároknak, mit üzen nekik, mit akar a magyar választópolgárok érdekében tenni. Én azt gondolom, hogy egy miniszterelnök-jelölt, aki ilyen ambíciókkal rendelkezik, mint Gyurcsány Ferenc, az az elmúlt egy hétben, tíz napban eljuthatott volna odáig, hogy a legfontosabb célkitűzéseiről tájékoztatja a magyar közvéleményt. Tulajdonképpen semmiről sincs határozott álláspontja annak az embernek, aki az ország egyik első számú vezetője kíván lenni. Én azt gondolom, hogy az emberek várnak valamit, várják, hogy megmondják azok az emberek, akikben bíznak, hogy ugyan mire is vállalkoznak a hátralévő időszakban. Egyelőre ezzel a válasszal még adós maradt Gyurcsány Ferenc is, és a párt többi vezetője is.
- A Fidesz-frakció, amikor majd Gyurcsány Ferencről szavaz a parlament, hogyan fog viselkedni, nyomnak-e egyáltalán gombot, bent lesznek-e? Ez nem mindegy a szavazati arányok miatt, hiszen már lehet hallani, hogy nem biztos, hogy egységes lesz a koalíció, és minden képviselő igennel szavaz Gyurcsány Ferencre. Akkor viszont az ellenzéknek is jelen kell lennie.
- Egy parlamentben minden megtörténhet, különösen akkor, amikor ilyen kicsiny többsége van a koalíciónak. Tehát ha ez a program olyan lesz, ami a kormánypárti frakció tagjai egy részének a tetszését nem nyeri meg, és ők ellene szavaznak, akkor természetesen Gyurcsány Ferencnek izgulnia kell ahhoz, hogy a többség meglegyen. Egy biztos, nehezen tudom elképzelni, hogy olyan programot nyújtson be az Országgyűléshez, ami a Fidesz támogatását élvezné. Nagyon-nagyon messze van a két párt álláspontja sok kérdésben, és ezek nem hiszem, hogy a kormányprogram vitája során vagy egy kormányprogram elkészítése során közelednének.
- Önök folyamatosan azt mondják, hogy gazdasági válság van az országban, miközben jönnek a KSH adatok, hogy 4 százalékkal nő a nemzeti összjövedelem, 10 százalékkal nőtt a beruházások értéke, növekszik az export.
- Kormánypárti politikusok mindig vigyáznak arra, hogy az éremnek csak az egyik oldalát mutassák be a médiában, és ebből egy sikerpropagandát építsenek fel. De az éremnek van egy másik oldala is, és nézzük meg ezt. Gazdasági szaklapok egész nyáron erről cikkeztek, hogy az államháztartás vonatkozásában meglehetősen drámai változások következtek be. A folyó fizetési mérleghiány messze, a külkereskedelmi mérleghiány messze a várakozások feletti, az államadósság minden eddigi rekordot megdöntött. A munkanélküliség tulajdonképpen a nyáron beragadt, sőt, a legfrissebb KSH adatok szerint egy kicsit nőtt, miközben egyébként nyáron mindig csökkenni szokott az idénymunka miatt, az infláció nem kezdett el csökkenni úgy, ahogy ezt várták. Mindemellett az embereknek, a közszolgálatban dolgozóknak a reálbére két éve nem emelkedett. Erre azt mondani, hogy az ország jó állapotban van, erre azt mondani, hogy az emberek most már éreznék, érezhetnék azt, hogy a szocialista kormány úgymond áldozatos erőfeszítései következtében úrrá lettek a gazdasági bajokon, ezt én nagyon túlzó kijelentésnek gondolom. Az éremnek két oldala van, én készséggel elismerem, hogy van egy gazdasági növekedés, az exportban is van egy bizonyos növekedés, de miközben ez néhány cég teljesítményéhez kötődik, a hazai kis- és középvállalkozások vegetálnak, vagy csőd közeli állapotban vannak.
Kossuth Rádió, Bálint István interjúja
fideszrakcio.hu