fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tagad a főúttörő
2004. szeptember 7., 14:11
A vád szerint a Magyar Úttörők Szövetsége ügyvezető elnöke mintegy 82 millió forint vagyoni hátrányt okozott azzal, hogy 1999-ben 14,2 millió forintért adta el a szervezet csillebérci táborának területén fekvő 96,8 millió forint értékű ingatlant. Tagadta bűnösségét a csillebérci vadászház értékesítése kapcsán hűtlen kezeléssel vádolt Rácz Péter úttörő-szövetségi vezető büntetőperének első tárgyalásán, kedden, a Budai Központi Kerületi Bíróságon.

A Fővárosi Főügyészség kiemelt ügyek osztálya által emelt vád szerint Rácz Péter szándékosan értékesítette valódi értékénél jóval alacsonyabb áron az ingatlant. Az adásvételi szerződést Rácz Péter írta alá az úttörőszövetség vezetése többségükben pedagógus végzettségű, kellő szakértelemmel nem rendelkező tagjainak felhatalmazásával.
A keddi tárgyaláson Rácz Péter bírói kérdésre elmondta, hogy az ingatlan 1999 márciusi értékesítését követő hónapban a vásárló Bau-bérc Kft. 50 százalékos tulajdonosa lett unokatestvére, a másik 50 százalékos tulajdonrészt pedig egy kínai állampolgár szerezte meg.
Arra a bírói kérdésre, hogy mindez puszta véletlen-e, Rácz Péter leszögezte: nem működött közre rokona tulajdonszerzésében, a másik újdonsült tulajdonosról pedig egyáltalán nem tudott semmit.
A bíróság felvetette: miután az úttörők szövetségét állandóan támadások érték, nem gondolta-e Rácz Péter, hogy a történtek erre újabb alapot adhatnak. "Mindenkinek meglódul a fantáziája" (...) "tudja, Joszip Tot és Kaja Ibrahim óta ez elég gyanús" - jegyezte meg a bíró. Rácz Péter erre annyit válaszolt: akkoriban "ezer más dologgal voltam elfoglalva".
Rácz Péter a vádirattal kapcsolatban leszögezte, hogy nem követett el bűncselekményt, teljességgel ártatlan. Az úttörő-szövetségi elnök hosszasan fejtegette, hogy a szervezet milyen anyagi gondokkal küszködött, s többek között éppen a csillebérci tábor üzemeltetése miatt a 90-es években hitelfelvételre kényszerült, amit maga előtt görgetett, s ezért a szövetség vezetése 1998 végén, kényszerhelyzetben, arra az elhatározásra jutott, hogy eladja a tábor területén lévő emeletes vadászházat és a hozzá tartozó területet.
Rácz Péter szerint 1995-től árulták az összesen mintegy 2 milliárd forint értékűre becsült csillebérci tábor egyes részeit, de nem jött létre az üzlet. A befektetők visszariadtak a rendezetlen tulajdonviszonyok, a XII. kerületi önkormányzat hozzáállása miatt, továbbá nem kis részben azért, mert a tábortól pár száz méterre kutatóreaktor működik.
Rácz Péter hangoztatta, hogy meggyőződése szerint a valóságos piaci viszonyokat tekintve reális áron kelt el az ingatlan, annál is inkább, mert maga az épület 80 éves, 1991 óta lakatlan, lomtárnak használták, teteje berogyott és nincs közművesítve.
Bírói kérdésre Rácz Péter elmondta azt is, hogy miután a Bau-bérc Kft. megvette az épületet, az úttörőszövetségtől kapott tervek alapján felújíttatta, és azóta a szövetség bérli. Többek között Rácz Péter is ott tölti idejét, amikor a szervezet ügyeit intézi, hetente általában 3-4 napot. Rácz Péter szerint körültekintő, felelős és jó döntés született az ingatlan értékesítésekor. "A szorító kényszer hatása alatt próbáltuk megtalálni a megoldást, megőrizni a működőképességet" - tette hozzá.
A büntetőperben Rácz Péter vádlott-társa egy igazságügyi ingatlanszakértő, akit az ügyészség a vadászház eladása során adott szakvéleménye miatt bűnsegédként elkövetett hűtlen kezeléssel vádol.
A büntetőperben, az ingatlanszakértők és a tanuk meghallgatása után, várhatóan októberben hirdeti ki elsőfokú ítéletét a Budai Központi Kerületi Bíróság. A büntetőeljárás nem sokkal a legutóbbi országgyűlési választások előtt kezdődött.
Rogán Antal fideszes országgyűlési képviselő 2002 februárjában a Fidelitas alelnökeként feljelentést tett hűtlen kezelés gyanújával a csillebérci vadászház ügyében. Rogán Antal feljelentése szerint a Rácz Péter által megtévesztett Magyar Úttörők Szövetségének vezetése 1999 márciusában jóval áron alul, 94 millió forint helyett 15 millió forintért adta el az épületet a Bau-bérc Kft.-nek.
Ismeretlen tettes ellen nyomozás indult, de miután a hatóságok nem állapítottak meg bűncselekményt, 2002 decemberében megszüntették az eljárást.
Rogán Antal azonban megpanaszolta a nyomozás megszüntetését. A Fővárosi Főügyészség ennek helyt adott és 2003. január 30-án utasította a rendőrséget a pótnyomozásra, melynek határidejét utóbb meg is hosszabbították.
Rácz Pétert 2003 márciusában gyanúsította meg a rendőrség. Az ügyvezető elnök a gyanúsítás ellen panaszt jelentett be és az eljárás során mindvégig ártatlanságát hangoztatta. Tavaly augusztusban emelt vádat ellene a Fővárosi Főügyészség.

MTI - fideszfrakcio.hu