fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A szemétkosár
2004. szeptember 10., 17:08
Szakmai berkekben köztudomású és már több alkalommal nyilvánosságot is kapott a történet, miszerint jó tíz éve az úgynevezett médiahajón a balliberális sajtó egyik véleményvezére e szavakkal fordult a Fidesz jelen lévő politikusához: "Mi emeltünk fel benneteket a szemétkosárból, és most mi dobunk vissza benneteket." Ekkorra vált világossá, hogy az MDF-kormány következetes ellenzékeként fellépő Fidesz mégsem a posztkommunistákkal koalícióra lépve képzeli el a jövőjét - írja Szerető Szabolcs a magyar Nemzetben.

"Gyurcsány sportminiszternek nem jó, Medgyessy pedig miniszterelnöknek. Csak nehogy azt találják ki, hogy helyet cserélnek." (Magyar Hírlap, 2004. augusztus 2.)

Szakmai berkekben köztudomású és már több alkalommal nyilvánosságot is kapott a történet, miszerint jó tíz éve az úgynevezett médiahajón a balliberális sajtó egyik véleményvezére e szavakkal fordult a Fidesz jelen lévő politikusához: "Mi emeltünk fel benneteket a szemétkosárból, és most mi dobunk vissza benneteket." Ekkorra vált világossá, hogy az MDF-kormány következetes ellenzékeként fellépő Fidesz mégsem a posztkommunistákkal koalícióra lépve képzeli el a jövőjét. A média érdekvezérelt kíméletlenségét a saját bőrén tapasztalhatta meg a párt: dédelgetett kedvencből űzött vad lett, támogatottsága egy év alatt a töredékére olvadt, s 1994-ben hatalmasat bukott.
Mindezt az idézte fel bennem, hogy a megbuktatott miniszterelnök most hirtelen a balliberális média szemétkosarában találta magát. Nem minden előzmény nélkül, hiszen az úgynevezett SZDSZ vezetésével ambivalens viszonyban lévő liberális értelmiség orgánumaiban már hónapok óta vezető téma volt Medgyessy Péter alkalmatlansága. A derékhad azonban augusztus 19-e, a miniszterelnök számára végzetes koalíciós egyeztetés után váltott, mégpedig meghökkentően gyorsan és simán. Medgyessyről rövid habozás után Gyurcsányra.

A kisebbik kormánypárt korrupciós ügyeiről és a puccsistákról szóló nyilatkozatok a Medgyessyhez addig hiperlojális Népszavánál is rosszallást váltottak ki, bár Szász István augusztus 24-én megjelent írásában emberileg még megérti a kormányfő "kisiklását", mondván, egy sértődött, keserű politikus reakciója ez. Mészáros Tamás 28-án már szemernyi megértést sem tanúsít: a szerinte elképesztően éretlen Medgyessy Péter felelőtlen emberként távozott posztjáról. A biztosítékot az verte ki, hogy a miniszterelnök nem várta meg az ellene benyújtott konstruktív bizalmatlansági indítványt és a vele járó megalázó procedúrát, hanem lemondott, amivel úgymond megnehezítette a gyors kormányváltást. A balliberális sajtó ezt valóságos árulásként élte meg, cseppet sem honorálva, hogy Gyurcsány Ferencnek szemmel láthatóan szüksége van a harmincnapos felkészülési időre leendő kormánya összeállításához és programjának kidolgozásához, miközben helyettesként már most teljes jogkörrel irányítja a kabinetet. Minden hiába, folytatódik a távozó kormányfő vesszőfutása: a Népszava szerint rongyosak az idegei (augusztus 30.), számára egyedül a tisztességes visszavonulás lehetősége a tét (szeptember 6.). A Magyar Narancs szeptember 2-án szégyenteljesnek nevezi Medgyessy távozását, a lap szerint a kormányfő képtelen méltósággal viselni a bukást.

A véleményformáló médiaelit tollán íródó Medgyessy-fejlődésregény a kormányfő egyik elődjének, Boross Péternek a történetével állítható szembe. Egyikük kedves, nyugodt, a megbékélést őszintén óhajtó szakértőből vált felelőtlen, sértett, bukott politikussá, másikuk autoriter, Horthy-fasiszta, demokráciadeficittel terhelt rémfigurából szelídült a nemes konzervatív hagyomány hiteles és bölcs, már-már Deákra hajazó képviselőjévé.

Nem nehéz kitalálni, milyen érdek mozgatja a kezet, amely hol felemel valakit a szemétkosárból, hol belehajít valaki mást abba. A végrehajtáshoz csak kellő adag elvtelenség és cinizmus szükséges. Meg rövid emlékezet.