Az erdélyi magyar közéleti napilap Az autonómia és a kettős állampolgárság igénye címmel közölt cikket arról a telefonos közvélemény-kutatásról, amelyet a Pro Societas -Társadalomért Egyesület végzett szeptember 1-8. között Hargita, Kovászna, valamint a történelmi Marosszék településein a magyar lakosság körében az autonómia és a kettős állampolgárság iránti igényről.
Mint a cikket jegyző Orbán Balázs székelyudvarhelyi politológus írta, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) kérésére végzett felmérés tanúsága szerint a székelyföldi magyarok nagy többsége ismeri a romániai magyarság autonómiatörekvéseit, 88 százaléka egyetért ezekkel, 75 százalékuk pedig támogatja is a székelyföldi magyarság Székelyföld területi autonómiájának a megteremtését. A kettős állampolgárságot a megkérdezettek 87 százaléka tartja fontosnak, a túlnyomó többség igényelné is azt. Ugyanakkor a kettős állampolgárság vonatkozásában a székelyföldi emberek fontosabbnak tekintik az összmagyarsághoz való tartozás érzetének erősödését, a határokon átívelő nemzeti újraegyesítést, mintsem a külföldön való boldogulást, az áttelepülést - írta a Krónika-cikk szerzője.
Mint a székelyudvarhelyi politológus rámutatott, a kettős állampolgárság kérdéskörében a felmérés azt vizsgálta, mennyire tekintik a székelyföldi magyarok fontosnak ezt a romániai magyarság számára, illetve, hogy a kérdezetteknek személyesen mennyire fontos a magyar állampolgárság elnyerése, és ha igen, miért tennék ezt. A megkérdezettek 45,2 százaléka tartja nagyon fontosnak a kettős állampolgárságot a romániai magyarságot illetően, további 17,9 százalék fontosnak, illetve 23,9 százalék inkább fontosnak. Kevesebb mint 10 százalék azoknak az aránya, akik nem tartják ezt fontosnak.
Ami az igény indokait illeti, a válaszok azt mutatták, hogy a válaszadók 23,8 százaléka a határokon átívelő nemzeti újraegyesítés megvalósulását látja benne; 23,1 százalék szerint könnyebb lenne a boldogulása itthon; 19,4 százalék szerint könnyebb lenne a boldogulása külföldön; 24,9 százalék az összmagyarsághoz való tartozás érzetének erősödését jelölte meg, míg 1,3 százalék más okot hozott fel. Csupán 7 százaléka jelölte meg a Magyarországra való áttelepedést a kettős állampolgárság indokaként - írta a Krónika.
MTI - fideszfrakcio.hu