fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Határon túli magyar már évek óta nem kért menedékjogot
2004. szeptember 17., 16:54
Évek óta nem fordult elő, hogy határon túli magyar kisebbséghez tartozó kért volna a magyar államtól menedékjogot, utoljára a '90-es években a jugoszláviai válsággal összefüggésben történt ilyen - mondta a BM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal menekültügyi igazgatója pénteken.

"Az utóbbi években többnyire afgánok, irakiak, grúzok kértek Magyarországon menedékjogot, sok éve nem fordult elő olyan eset, hogy határon túli magyar kisebbséghez tartozó személy folyamodott volna ezért" - mondta Garamvölgyi Ágnes annak kapcsán, hogy egy szabadkai magyar család a zaklatások elől pénteken Magyarországra menekült. Hozzátette: a magyar hatóságok nem tesznek és nem is tehetnek különbséget a menekült státusért folyamodók között nemzetiségük alapján.
Garamvölgyi Ágnes közölte: bármilyen menedékkérőről legyen is szó, a hatóság egy folyamatban lévő ügyről nem nyilatkozhat, éppen a menedékkérő és még inkább annak származási országában hátra maradott családtagjai, környezete érdekében.
"Talán maguk a menedékkérők sincsenek mindig tisztában azzal, hogyha lépésük széles nyilvánosságot kap, akkor ezzel kockára tehetik a származási országban hátra maradt rokonaik biztonságát" - figyelmeztetett az igazgató.
Garamvölgyi Ágnes elmondta: a politikai menedékjog a történelemben korábban létezett ugyan, ma már azonban nincs ilyen.
Az ENSZ Menekültügyi Egyezménye alapján, melynek részese Magyarország is, a magyar hatóságok azt vizsgálják, hogy a származási országban milyen üldöztetés éri, érheti a kérelmezőt.
Itt öt ok jöhet szóba úgy, mint politikai, faji, vallási, nemzetiségi, vagy társadalmi csoporthoz tartozás miatti üldöztetés.
A szakember elmondta: a hivatal vizsgálja, hogy érte-e ilyen üldöztetést a kérelmezőt, vagy fennáll-e ennek reális veszélye.
Mérlegeli a hivatal a birtokába jutott információkat, így többek között azt is, hogy kért vagy kérhetett-e egyáltalán védelmet a származási országban a kérelmező.
A hatóságnak a kérelem benyújtásától számított 60, bonyolultabb ügyben legfeljebb 90 napja van arra, hogy döntést hozzon a menedékkérelemről. A hatóság döntése ellen bírósághoz lehet fordulni - ismertette a szabályozást Garamvölgyi Ágnes.
Aki menekült státust kap, az kvázi állampolgár, a választójogot leszámítva szinte minden olyan jog megilleti, amely Magyarország állampolgárait. Így például társadalombiztosítási juttatások, különböző segélyek is.
A menekült státus mellett létezik befogadotti státus is. Aki ezt megkapja, a menekülthöz hasonlóan nem küldhető vissza a származási országba, de csak a speciálisan általa igényelhető segélyekben részesülhet.
A menekültek többnyire anyagi javak nélkül lépnek be az országba. Kérésükre addig, amíg sorsuk nem rendeződik véglegesen elhelyezésükről, étkezésükről, ruházkodásukról befogadó állomásokon gondoskodnak a hatóságok - mondta a bevándorlási hivatal menekültügyi igazgatója.

MTI - fideszfrakcio.hu