"Az egyik, menekülteket befogadó intézményünkben van a Sötét család, ahol az eljárás időtartama alatt természetesen gondoskodunk róluk, úgyhogy biztonságban vannak" - mondta Végh Zsuzsanna. Hozzátette: "úgy tűnik, hogy kezdenek megnyugodni, jól vannak".
Kijelentette: a menekültek személyiségi jogaira tekintettel nem adhat felvilágosítást arról, jelenleg hol tartózkodnak. Mint mondta, a családnak most elsősorban nyugalomra van szüksége, ezért kérte, hogy a média lehetőleg ne zaklassa a menekült családot.
Közölte: a hatóság nagyon gyorsan fogja az ügyben a döntést meghozni a menedékjogi törvény szabályai szerint, mert "alapvetően tisztázott körülmények vannak".
Elmondta: a család pénteken a BÁH Dél-alföldi Regionális Igazgatóságát kereste fel Szegeden és ott jelentette be menedékjogi kérelmét; tisztázták, hogy milyen segítségre szorulnak, majd kijelölték számukra azt a befogadó intézményt, ahol gondoskodni tudnak róluk az eljárás teljes időszaka alatt. Megjegyezte: a család mehetett volna magánszállásra is, de ők úgy döntöttek, hogy a kijelölt befogadó állomásra mennek.
A szabadkai Sötét család Röszkénél péntek délelőtt lépte át a magyar határt. A határőrök a bevándorlási és állampolgársági hivatal szegedi igazgatóságára kísérték őket, ahol meghallgatáson vettek részt. A család, László, az édesapa, Szlavica, az édesanya, Denisz, a fiú, akit többször is megvertek Szerbiában, és Klementina, a 13 éves kislány a kirendeltséget péntek délután hagyta el, és az egyik menekülteket befogadó állomásra vitték őket.
Az MTI szombaton megkérdezte Székely Bélát, a menekülteket befogadó állomás békéscsabai vezetőjét, aki, szintén személyiségi jogokra hivatkozva nem válaszolt arra a kérdésre, a szabadkai család náluk tartózkodik-e. Székely Béla elmondta, hogy Magyarországon három helyen, Debrecenben, Bicskén és Békéscsabán működik befogadó állomás. Közölte, a bevándorlási hivatal regionális szervezeti formában működik, vagyis a szegedi régióközpont Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyei illetékességű.
Ezen a régión belül csak Békéscsabán van befogadó állomás, ezért az eddigi gyakorlat szerint az ebbe a régióba érkező menekültek 99 százaléka a békési megyeszékhelyen került elhelyezésre - tette hozzá Székely Béla.
A menekültekkel kapcsolatos eljárásról szólva elmondta, hogy az állomására érkezőket egészségügyi karanténba zárják, s egy-két hétig tartó orvosi vizsgálatoknak vetik alá. A vizsgálatok időtartama alatt a menekülteknek az állomáson belül külön lakóhelyet jelölnek ki, amelyet annak lezáródásáig nem hagyhatnak el. Akkor költözhetnek be az állomás közösségi részébe, ha az egyebek mellett tüdőszűrésre, vér- és székletvizsgálatokra is kiterjedő eljárás végén a leletek negatívnak bizonyulnak.
Az egészségügyi karantén megszűnését követően a menekültek szabadon közlekedhetnek a városban. Ha iskoláskorú gyermek van közöttük, akkor Békéscsaba egyik iskolájában gondoskodnak a gyermek taníttatásáról is - közölte az állomás vezetője.
A békéscsabai befogadó állomáson négyszáz menekült elhelyezésére van lehetőség.
"Jelenleg hetven-nyolcvanan tartózkodnak a táborban, zömük Európán kívüli országokból érkezett Magyarországra" - mondta Székely Béla.
A zaklatásokat elszenvedett vajdasági Sötét családot Mádl Ferenc államfő is meglátogatta háromnapos, csütörtökön befejeződött szerbia-montenegrói látogatása során.
A magyar parlamenti pártok kezdeményezésére az Európai Parlament tényfeltáró bizottságot küld a Vajdaságba a kisebbségeket ért atrocitások kivizsgálására.
MTI - fideszfrakcio.hu