A magyar állampolgárság könnyített megszerzése ellen érvelve holmi adózásról, tb-fizetésről, miegymásról beszélő szocialista és szabad demokrata politikusoknak néhány szót kellene váltaniuk Sötét Lászlóval. Meg kellene végre érteniük, hogy az anyaországba menekülő vagy áttelepülő határon túli magyarok túlnyomó többsége nem úgy hagyja maga mögött szülőföldjét, mint aki a kiöregedett autóját váltja luxuslimuzinra.
Minden egyes döntés mögött komoly ok és súlyos lelki teher húzódik meg. De meghallgathatnák a négytagú szabadkai családot a kormány azon illetékesei is, akiknek a határon túliak támogatása csupán a költségvetés terhelését jelenti, akiknek az autonómia emlegetése a baráti szomszédos állammal való kapcsolattartás "megterhelése" miatt kerülendő. Úgyszintén ajánlott e beszélgetés azoknak a riportereknek, akik közszolgálatinak mondott televíziós csatornákon még mindig azzal a kérdéssel kezdik a vajdasági helyzettel foglalkozó műsoraikat, hogy valóban etnikai háttere van-e a támadásoknak.
Az Európai Parlamentben csütörtökön négypárti magyar kezdeményezés nyomán született meg az a dokumentum, amely felszólítja az unió brüsszeli bizottságát és a külügyminiszteri tanácsot: vessék fel az ügyet Szerbia-Montenegró hatóságainak.
A határozat előzményeként Kovács László külügyminiszter sikertelenül próbálta elhitetni uniós kollégáival a délvidéki helyzet súlyosságát, így a parlament határozott felszólítása a belgrádi hatóságoknak az újabb magyarellenes akciók megakadályozása végett, valamint az a döntése, hogy tényfeltáró bizottságot küld a Vajdaságba, igazi áttörésnek számít az ügyben. A diplomáciai sikeren túl a strasbourgi magyar fellépés esetleg az alagút végén pislákoló fényként is értelmezhető. Talán egyszer ez az egységes fellépés lesz jellemző az alapvető nemzeti kérdésekben idehaza, az Országgyűlés padsoraiban is.
Sötét László és családja holnap nem tudja leadni voksát Szabadkán. Csak bízni lehet abban, hogy a több tízezer áttelepült, kivándorolt vagy elmenekült délvidéki magyarból sokan vállalják a hazautazással járó kockázatot, az anyagi megterhelést és a fáradságot, s szavazataikkal segítik az otthonmaradottakat. Szerbiában helyhatósági, a Vajdaságban pedig tartományi parlamenti választást tartanak holnap.
A kérdés egyebek mellett, hogy marad-e a magyar polgármester Szabadkán, Zentán, Magyarkanizsán, Bácstopolyán, Kishegyesen, Adán és Csókán. Előrejelzések szerint a megméretésen a jelenleg hágai fogságban lévő Vojiszlav Seselj nevével fémjelzett Szerb Radikális Párt jelentős előretörése valószínűsíthető. Fennáll a veszélye annak, hogy a lelki és fizikai terror szellemi atyjai ismét hatalomra vagy a hatalom közelébe kerülnek. Nehéz idők várnak a délvidékiekre.
Forrás: Pataky István, Magyar Nemzet, 2004. szeptember 18.