Nem arról szól ez a cikk most, hogy kiket sikerült megalázni és megnyomorítani, kiknek az életét sikerült a családjukéval egyetemben tönkretenni, és hogyan történhetett meg, hogy egyes, a jelenlegi kormányzati ciklus kirívó esetei nem kerültek kivizsgálásra. A cikk arról szól, hogy vajon ki volt Keller László társa a hajtóvadászatban. Aztán pedig az olvasóra bízzuk, hogy eldöntse: vajon minderről Kellernek - és megbízóinak - tényleg nem volt-e tudomása...
MSZP-s forrásokból a Hír Televízió úgy értesült: az ügyészség által meggyanúsított politikai szakértő Bálint Tamás. Bálint szerepelt az MSZP 2002-es országos választási listáján (174. hely), és mai is aktívan küzd a szocialista párt megújításáért. A HírTV informátora úgy tudja, hogy Bálint Tamás nevéhez köthető az úgynevezett Balternatív csoport is, amely interneten fogalmaz meg téziseket a modern baloldaliságról és magát a "fiatalok és a vállalkozók" körének nevezi. A televízió információi szerint tavaly nyáron bocsátotta el Keller László a kabinetfőnöki tisztségéből Bálint Tamást, aki jelenleg az állami tulajdonú Budapest Airport felügyelőbizottságának elnöke.
Bálint Tamás Apró kapcsolata
Apró Piroska 2003 májusában - állítólag más okok miatt - lemondott a BA Rt. igazgatóságának elnöki tisztéről, amit 2002. június 1-jétől töltött be. Ebben a cégben Bálint Tamás a 2002-es kormányváltást követően, augusztus 2-ától felügyelőbizottsági tag volt, majd itt került a felügyelőbizottság élére.
Így adódhatott, hogy miközben Bálint Tamás egyrészről Keller László kabinetfőnökeként a közpénzekért vitézkedett, másrészt Apró Piroska, azaz Gyurcsány Ferenc anyósa mellett egy 25 milliárd forintos nyereséggel működő cégben dolgozott.
A ferihegyi tender volt az óvodai pályáztatás próbája?
A Magyar Nemzethez került dokumentumok szerint a kakaóbiztos számítógépek tenderére kísértetiesen hasonlított a Ferihegyi repülőtér informatikai pályázata. A napilap 2004. július 29-i számában az áll, a reptéri pályáztatásban szerepet vállalt Keller László közpénzügyi államtitkár korábbi kabinetfőnöke, Bálint Tamás is. A Magyar Nemzethez került dokumentumok szerint a Ferihegyi repülőtér informatikai rendszerére kiírt - több száz millió forintos megrendelést jelentő - pályázat forgatókönyvét és a résztvevőket illetően is számos egyező elemet mutat az óvodai számítógépek beszerzésének körülményeivel.
Az informatikai pályázatot az állami tulajdonban lévő Budapest Airport Rt. írta ki, anyagát számos nagy multinacionális vállalat vásárolta meg. A Magyar Nemzet szerint azonban Keller korábbi kabinetfőnöke, Bálint Tamás - mint a reptér felügyelőbizottságának elnöke - az előminősítés folyamatába beavatkozva átírta a beszállítókkal szemben támasztott követelményeket, és az új kiírási feltételek annyira leszűkítették a résztvevők körét, hogy végül az elvárásoknak csak az óvodai számítógépek tenderén is részt vevő Minor Rt. és a vállalatirányítási rendszerekben piacvezetőnek számító SAP Hungary Kft. tudott megfelelni. A napilap szerint végül ár- és minőségi versenyeztetés nélkül a Minor Rt-t hirdették ki, lényegében ár- és minőségi versenyeztetés nélkül. A pályázatot kifogásolók szerint a Minor egy előre megbeszélt terv szerint nem tett eleget a formai követelményeknek.
(A lap szerint ez a folyamat kísértetiesen hasonlít az óvodai számítógépekre kiírt tenderére. Az óvodai számítógépekre kiírt pályázaton is hat cég vette meg a pályázati anyagot, ám végül csak ketten nyújtottak be ajánlatot. A kettőből az egyik cégnél formai hibákat állapítottak meg az ajánlatban, ezért végül a Minor Rt. kaphatta meg a megbízást. A kakaóbiztos számítógépeket a Minor Rt. darabonként több mint egymillió forintért szállította le, szakértők szerint ebből az árból legalább két számítógépre is tellett volna.)
A Magyar Nemzet még július végén szerette volna megkérdezni az ügyről Bálint Tamást, a Budapest Airport Rt-t és a Minor Rt-t is, azonban egyikük sem reagált a megkeresésre.
Keller László a pofátlanság határán túlról
A kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatta ki tehát Bálint Tamást, a Miniszterelnöki Hivatal volt főtanácsosát, aki 2003 májusában a MEH közpénzügyi államtitkárságának állományában főtanácsosi beosztásban, politikai tanácsadóként dolgozott. Azzal gyanúsítják, hogy tízmillió forintot kért és kapott Kulcsár Attilától a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének működéséről és gazdálkodásáról készült vizsgálati jelentésért. (Nem árulta el az ügyészség, hogy pontosan milyen dokumentumért fizetett Kulcsár ekkora összeget - jegyzi meg a Népszabadság szerdai száma. Sajtóberkekben az a hír terjed, írja, hogy arról a húszoldalas iratról lehet szó, amelyről ellenzéki körökben korábban azt állították, hogy Keller ollóztatta össze különféle iratokból Szász Károly akkori PSZÁF-elnök lejáratására.) Keller szóforgatása/közleménye szerint: "A közpénzügyi államtitkár határozottan elítéli és teljes mértékben elhatárolódik attól, aki hivatali hatáskörével visszaélve vesztegetést követ el, még ha ez a személy egykori munkatársa is lenne, akit közel másfél évvel ezelőtt Keller László - a most megismert ügytől függetlenül - eltávolított az államtitkárságról". Az adatok összehasonlítása után kiderül: legfeljebb két-három hónap múlva lesz másfél esztendeje, hogy Keller közvetlen munkatársa 10 millió forintot kért és fogadott el egy iratért.
Keller László felháborítónak tartja a Legfőbb Ügyészség "magatartását", melynek során egy kihallgatott személy volt munkahelyét próbálják az érintett üggyel összefüggésbe hozni, politikai felhangot adva annak. Emlékezzünk: egy olyan irat adásvételéről van szó, amit más munkahelyen nem egykönnyen lehetett volna megszerezni - pl. Kulcsár Attila is a Keller-féle államtitkársághoz ment kérésével. És Kulcsár Attilától aztán már meg sem álltak egyes, az iraton szereplő adatok Juszt Lászlóig.
Vajon Kellernek - és megbízóinak - soha nem volt semmiről tudomása?
Ki volt tehát Keller László társa a politikailag egyoldalú hajtóvadászatai lebonyolításában? A nyilvánosságra került információk szerint "politikai tanácsadó", aki ténylegesen kabinetfőnökként dolgozott. Kabinetfőnöki teendői mellett - pl. Keller nevében levelezgetett - az állami tulajdonú Budapest Airport felügyelőbizottságának tagjaként dolgozott Apró Piroskánál, azaz Gyurcsány Ferenc anyósánál (nyilván a közpénzeket vigyázta ott is, csak nem Kellerrel, hanem Apróval - Apró különbség). Ha a HírTV információja igaz, őt, azaz Bálint Tamást gyanúsította meg a főügyészség azzal, hogy 10 millió forintot kért és kapott Kulcsár Attilától egy jelentésért.
A Népszabadság szerdai számában az áll: a Borbély Zoltán legfőbb ügyészségi szóvivő által meg nem nevezett gyanúsított, Bálint Tamás a lap információi szerint az ügyészek előtt részletes vallomást tett, de egyidejűleg ellenvetéssel is élt a gyanúsítással szemben.
Összeállította: fideszfrakcio.hu
Cikk: | Szorul a hurok a vörös polip körül: vesztegetéssel gyanúsítják Keller volt kabinetfőnökét |