A szlovák törvényhozás szeptemberi ülésén kerül napirendre a házszabály átfogó módosítása, és az MKP ennek keretében kívánja visszaállítani az 1996 előtti állapotot, amikor meg volt a lehetőség arra, hogy a nemzetiségek nyelvén is megszólaljanak a képviselők.
A megszerzett jogokat nem lenne szabad csorbítani, de ez 1996-ban megtörtént, ezért itt az ideje, hogy alkotmányos jogunkat visszaállítsa a tisztelt ház - mondta a Magyar Rádiónak Bárdos Gyula az MKP frakcióvezetője. A koalíciós partnerek és az ellenzék egyaránt elutasítják a javaslatot, s abban bíztak, hogy az MKP meghátrál. Bárdos hangsúlyozta: ragaszkodnak a kisebbségi nyelvhasználat lehetőségének biztosításához, már csak azért is, mert ez a szavazás akár fokmérője lehet annak, hogy a szavakon túl a gyakorlatban hogyan biztosítják a nyelvi jogokat Szlovákiában.
A nyelvhasználat kérdése más tekintetben is téma napjainkban Szlovákiában. Duka-Zólyomi Árpádot azért bírálta az európai parlamenti képviselőtársa, mert magyarul szólalt fel Brüsszelben. Duka-Zólyomi nem cáfolta, hogy anyanyelvén mondta el gondolatait, ugyanakkor hangsúlyozta, erre joga van, ahogyan Monika Zdenyovának is joga van anyanyelvén, tehát szlovákul felszólalnia, és nem állja meg a helyét az az érvelés, hogy aki a Szlovák Köztársaság képviselője, csak szlovákul szólal fel az Európai Parlamentben - véli Duka-Zólyomi Árpád, az Európai Parlament MKP-s képviselője.
radio.hu - fideszfrakcio.hu