A "székely anyavárosban" zajló kongresszuson az MPSZ elsősorban a hogyan tovább? kérdését vitatja meg, tekintettel arra, hogy november végén parlamenti választásokat tartanak Romániában. A küldöttek megtárgyalják és elfogadják szervezetük alapszabály-tervezetét is, áttekintik a szóba jöhető választási stratégiákat, zárónyilatkozatot készülnek elfogadni.
Az MPSZ nem indulhatott a júniusi helyhatósági választásokon, mert - bár összegyűjtötte a bejegyeztetéséhez szükséges támogató aláírásokat - az országos választási iroda formai hibákra hivatkozva elutasította a választási listára való bejegyzést. Szász Jenő, az MPSZ elnöke az utóbbi időben többször is javaslatot tett a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ), hogy a novemberi parlamenti választásokra a két szervezet közösen szervezzen előválasztásokat a romániai magyarság körében, ezzel mintegy "versenyeztetve" egymást.
jelentkezését elfogadta az RMDSZ. E két személy ügye várhatóan
terítékre kerül a székelyudvarhelyi kongresszuson.
Az MTI érdeklődésére Szilágyi Zsolt, az MPSZ külügyi kabinetjének vezetője a kongresszus előtti percekben elmondta: szerinte a román választási törvény demokrácia- és kisebbségellenes, a nemzeti közösségek számára "egypártrendszert betonoz be". A választásokon való induláshoz több lehetőséget is számításba vesznek. Az MPSZ továbbra is fenntartja nyáron elhangzott ajánlatát, amelyben összmagyar állóurnás előválasztást indítványoz közös szervezésben az RMDSZ számára. Szóba jöhet a független jelöltek indítása is, vagy az a lehetőség, hogy a "román demokratikus erőkkel" alakítsanak koalíciót és közös listát. Ezek között Szilágyi a Népi Akciót (AP) és a nemzeti parasztpártot (PNTCD) jelölte meg, amely a néppárti-kereszténydemokrata pólus gerincét alkotja Romániában. Szövetséges lehetne az MPSZ számára a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Demokrata Párt (PD) által alkotott ellenzéki Szövetség (D.A.), amelyre az MPSZ a jelenlegi "utódkommunista" kormánypártnak, a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) az ellenpólusaként tekint.
Az is megoldás lehetne - folytatta Szilágyi Zsolt - hogy az MPSZ összegyűjti a 25 ezer támogató aláírást. Ez lehetővé tenné, hogy a jelenleg parlamenti képviselettel nem rendelkező kisebbségi szervezetként indulhasson a választásokon.
Forrás: MTI
fideszfrakcio.hu