Történészkonferenciával kezdődött szombat délelőtt a Felvidéki Kitelepítettek és Deportáltak III. Országos Találkozója. Az idei találkozó annyiban különbözik a korábbi kettőtől, hogy a rendezvények egy részét Észak-Komáromban tartják. A szervezők egyike, a Kecskés László Társaság célja az államhatárral kettéválasztott város szellemi egységének fenntartása. A névadó Kecskés László Dél-Komárom neves helytörténésze egyike volt azon neves felvidéki magyaroknak, akiket 1945 után kitelepítettek Magyarországra.
A történészek és a kitelepítettek nyitott konferenciája után a résztvevők megtekintették a Magyar Kultúra és Duna-mente Múzeumában összeállított kiállítást, amelyen kordokumentumokkal, videóra vett vallomásokkal érzékeltetik a felvidéki magyarság második világháború utáni meghurcoltatásait.
A Magyar kálvária 1945-48 elnevezésű kiállítást pénteken Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke nyitotta meg. A kiállítóterem egyik falán feltüntették azoknak a községeknek a nevét, ahonnan elűzték a magyarokat. A másikon találhatók azoknak a falvaknak, településeknek a neve, ahova szétszórták a felvidéki magyarságot. Nem véletlen a szétszórták kifejezés, hiszen a másik falon jóval több név szerepel. Ezzel is jelezni akarták a kiállítás szervezői, hogy a szülőföld kényszerű elhagyása felett érzett fájdalmon túl a természetes rokoni, baráti kapcsolatokat is szétzúzta az akkori hatalom.
Délután a dél-komáromi monostori erődben leleplezik Nagy János szobrászművész monumentális domborművét, a kitelepítettek emlékművét. Az ünnepségen részt vesz Schmitt Pál, a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség alelnöke és Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának alelnöke.
Forrás: MR, Haják Szabó Mária (Pozsony)
fideszfrakcio.hu