A Hargita megyéhez tartozó két gyimesi község felváltva szervezi meg évente A Tatros forrásánál elnevezésű fesztivált. Vasárnap Gyimesközéplokon huszonnyolcadszor került sor a rendezvényre.
A fesztivál elsődleges célja a csángó népzene és néptánc életben tartása, megszerettetése a fiatalokkal, megismertetése a messziről, más néprajzi tájegységből érkezett vendégekkel - hangoztatta Mihók György, a községi művelődési ház igazgatója a rendezvény megnyitóján.
Mihók Péter polgármester elismerő okleveleket adott át azoknak a népzenészeknek, népi táncosoknak, művelődésszervezőknek, pedagógusoknak, akik az elmúlt évtizedek folyamán sokat tettek a hagyományos gyimesi népzenei és néptánc-hagyományok ápolása, továbbadása, népszerűsítése terén, köztük a Gyimeseken túl is ismert Zerkula János - Fikó Regina, Timár Viktor - Timár János népzenész-párokat (helyi szóhasználat szerint: mozsikásokat), vagy Blága Károly (Kicsi Kóta) táncost.
A csángó kultúra hagyományos seregszemléjén a Gyimes-völgye számos patakából, Sötétpatakról és Bükkhavasról, a szomszédos Gyimesfelsőlokról érkeztek csoportok, illetve bemutatta tudását a szakmai körökben elismeréssel fogadott Ordasok nevű helyi csoport. Emellett fellépett műsorával a moldvai Pusztina idősekből és gyermekekből álló hagyományőrző együttese. Az idén a szomszédos néprajzi tájegység, Felcsík népzene- és néptáncanyagából összeállított műsort mutatott be a csíkszeredai Borsika gyermek néptánc-együttes. A magyarországi Zagyvarékas hagyományőrzőinek fellépései színesebbé tették a fesztivál műsorát.
A Gyimes-völgye a Tatros folyó felső szakasza mentén húzódik, településeinek lakossága 10 ezer fő körüli. A völgy a 18. században kezdett benépesedni, magyar lakosságát csángóknak nevezik.
A vidék néprajzi hagyományai sajátosan alakultak. A gyimesi csángóknak nagyon gazdag a népi tánchagyományuk, mondaviláguk és dallamkincsük. Az itteni parasztzenészek egyik sajátos népi eszköze a puhafából készült, teknő alakú, húros ütőhangszer, a gardon. A szakemberek közel 35 féle táncalkalmat és mintegy 30 táncfajtát tartanak számon.
Gyimesfelsőlokon igazi népünnepéllyé vált a hagyományos rendezvény, a helyiek és vendégeik évről évre együtt ünnepelnek, együtt mulatnak a fellépéseket követő bálon, mintegy megfelelve a szervezők szándékának: közösséggé kovácsolódnak a népzene és a néptánc által.
MTI - fideszfrakcio.hu