fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tanévnyitó az Erdélyi Magyar Tudományegyetemen
2004. szeptember 27., 18:27
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) működési feltételei a jövőben is biztosítva lesznek, de az intézmény most már elég érett ahhoz, hogy a magyar költségvetésen kívüli források felkutatásával fokozatosan megkezdje a több lábon állást - jelentette ki hétfőn Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) elnöke hétfőn Kolozsváron az egyetem tanévnyitóján.

A HTMH vezetője a magyar költségvetésből finanszírozott EMTE kolozsvári központi tanévnyitóján mondott beszédet. Kifejtette: a magyar kormány továbbra is kiemelt figyelmet szentel a határon túli magyar oktatás ügyének. A magyar költségvetés eddig közel 10 milliárd forintot fordított az EMTE-re, ez az összeg az egyetem költségeinek több mint 96 százalékát fedezi - közölte, majd hozzátette: az alapításkor is rögzített több lábon állás megvalósítása egyre sürgetőbbé vált, mivel az EMTE-nek az uniós egyetemi mezőnyben kell versenyképesnek lennie. Ehhez elengedhetetlenül szükség van más források kihasználására is. A működés feltételeinek biztosítását semmi sem veszélyezteti, a bővítés forrásait azonban meg kell teremteni - mondta. A harmadik éve működő egyetem Bálint-Pataki József szerint bizonyította, hogy betölti hivatását, elősegíti a szülőföldön való boldogulást, de ma már nem elegendő Erdélyben magyarul tanulni, tanítani, hanem jól kell ezt tenni ahhoz, hogy eredményesek és versenyképesek legyenek az egyetem végzősei. Rámutatott: gondok merültek fel, gazdasági, gazdálkodási kérdések, oktatásszervezési és szakindítási viták, vetélkedések, olykor személyes konfliktusok kaptak nyilvánosságot, ami sok hallgatót vagy potenciális hallgatót is elbizonytalanított. Ám a gondok ellenére - mondotta - biztosak lehetünk abban, hogy az EMTE a romániai felsőoktatási piac megkerülhetetlen, vonzó intézményévé válik. Ennek érdekében még van szép számmal tennivaló, de az intézmény jó úton halad.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke elmondta: örvendetes, hogy az EMTE tanévnyitója szép, felemelő pillanat, de már nem rendkívüli alkalom. Emlékeztetett, hogy a szövetség hármas célkitűzése: a teljes körű anyanyelvi oktatás, az önálló oktatási intézményrendszer, valamint a versenyképes anyanyelvű oktatás megteremtése rendkívül sokat haladt előre. Hozzátette: a következő négy évben megvalósítható kulturális autonómia megteremtése nemcsak az anyanyelven való tanulást és az önálló oktatási intézményrendszert jelenti, hanem tartalmazza azt az EMTE-n már létrejövő, talán legfontosabb elemet is, ami a saját oktatási rendszer működtetésére, szervezésére és felügyelésére vonatkozik.
Szilágyi Pál, az EMTE rektora elmondta: az idén 25 százalékkal bővült az oktatók létszáma. Úgy vélte, az egyetem akkreditálása érdekében még sokat kell tenni a professzori és a tanári kar erősítéséért, hiszen jelenleg mindössze kilenc főállású professzor és 16 docens alkalmazottja van az EMTE-nek.
Kató Béla, az egyetemet működtető Sapientia Alapítvány kuratóriumának elnöke az MTI-nek elmondta: az EMTE-nek kedvező jogerős ítélet született abban a perben, amelyet az egyetem a kolozsvári polgármesteri hivatal ellen indított amiatt, hogy a városháza még az erősen magyarellenes Gheorghe Funar polgármestersége idején megtagadta az intézmény nevét tartalmazó kétnyelvű - román és magyar - felirat elhelyezését az intézmény homlokzatára.

MTI - fideszfrakcio.hu