fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megalkuvók alkuja
2004. október 1., 07:49
Szögezzük le mindjárt az elején: Demszkynek ezúttal sincs semmihez semmi köze. Éppen könnyű, ám édes álmát aludta az Európai Parlament üléstermében, amikor durván felverték a hírrel, hogy Felkai Lászlót, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetőjét Gyurcsány Ferenc leváltotta.

Felkai jó szakember ugyan, a miniszterelnöknek azonban jogában áll megválasztani azt, hogy kikkel kíván együtt dolgozni - motyogta maga elé Demszky, s tovább álmodozott. Talán arról, hogy valamely belga üdülőhelyen is vesz egy haciendát, persze áron alul, s majd a brüsszeli köztisztasági társaságtól bérel autót, amivel leruccanhat a birtokra. Ne zavarjuk Demszky ábrándjait, hiszen nem több sanda feltételezésnél, hogy a hivatalvezető kirúgása és a főpolgármester ellen indított összeférhetetlenségi eljárás között bármiféle összefüggés lenne. Eleve nagy baj, hogy olyan kezdetleges törvényeink vannak, amelyek nem biztosítják európai parlamenti képviselő főpolgármesterünk tökéletes komfortérzetét. Mert arról igazán nem Demszky tehet, hogy az önkormányzati törvény rendelkezése szerint senki nem lehet egyszerre polgármester és képviselő, értelemszerűen főpolgármester és európai képviselő sem. Tessék megnézni az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló törvényt, abban egy árva szó sem esik erről a témáról, márpedig mindent szabad, amit nem tilos. Csakhogy Demszky mindkét állást betölti, ebből következően mindkét törvény vonatkozik rá, s ebből a szőrszálhasogató jogász sem tud okosabbat kitalálni, mint azt: európai képviselőként lehet főpolgármester, viszont főpolgármesterként nem lehet európai képviselő.

Felkai László, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője jelezte, ha a Fővárosi Közgyűlés továbbra sem lát semmi kivetnivalót Demszky álláshalmozásában, akkor a bírósághoz fordul az összeférhetetlenség (összeférhetőség) megállapítása végett. Felkai ezt gondolta, és vesztére tette. Jött Gyurcsány Ferenc, s mielőtt Felkai bármit léphetett volna, a Fővárosi Közgyűlés döntését megelőzve lapátra tette őt. Ezáltal Demszky marad még egy ideig ebben a Budapest és Brüsszel közötti félálomban, de már valóban semmi köze az egészhez. Rá személy szerint senkinek nincs szüksége, csak főpolgármesteri székére vannak aspiránsok. Gyurcsány "lendületes és őszinte" akciója nem pusztán egy politikai alku, sokkal inkább egy bonyolult cselszövés része. Az MSZP már régóta szeretne szocialista tagkönyvest látni a főváros élén. Elvileg az összeférhetetlenség kimondása nekik jól jönne. Igen ám, de Gyurcsányt még a parlamentben meg kellett szavazni, így az SZDSZ-es képviselők felé is kellett egy gesztust mutatni. Mivel a koalíciós üzletelés során az SZDSZ nem kapott új miniszteri tárcát, így a főpolgármesteri szék kiesett az alkudozás tárgyai közül. Ezért, ha csak néhány hónapra is, Demszkyt be kellett betonozni a Váci utcába, a forgalmi akadályok nem számítanak. Hozzátéve, a pillanatnyi állás szerint semmi nem garantálja, hogy Demszky bukása után az előre hozott választást az MSZP, az SZDSZ, netán a két párt közös jelöltje nyerné. Ezt még a roppant dinamikus koalíció sem kockáztatja meg.

Lehet, túlzottan optimisták vagyunk, sőt illúziókat kergetünk, de úgy gondoljuk, Demszky távozásával akár egy szocialista polgármester irányítása alatt is a főváros elviselhetőbb, lakhatóbb, élhetőbb lenne, tán még a 4-es metró is megépülne. Mondjuk ezt annak ellenére, hogy a Felkai László kiebrudalásában testet öltő politikai alku, cselszövevény a legkevésbé sincs tekintettel a főváros, a lakosság érdekeire.

Demszkyt átmenetileg megmentette az alkalmatlansága, a saját és pártja népszerűtlensége.

Forrás: Ugró Miklós, Magyar Nemzet, 2004. október 1.