Riporter: Jó estét kívánok! Orbán Viktor az Aktuális vendége és azt mondta az imént, amikor hallotta ezt a főcímünket, hogy azért az nem egy nagy esemény, hogy ő megszólal. Nem tudom. A Medgyessy-ügy kirobbanását követő lázas hetekben, különösen pedig a múlt csütörtöki hídblokád után publicisták több oldalról is sürgették, hogy Orbán Viktor szólaljon meg. Szombaton még, mielőtt a volt miniszterelnök hazatért volna a Távol-Keletről, hosszú interjút közölt vele a Magyar Nemzet, de azt hiszem ez javarészt alighanem még korábban készült. Megérkezésekor rövid sajtóértekezletet tartott és hosszabban azt hiszem, most szólal meg először. Szóval az Aktuális vendége Orbán Viktor, a Fidesz-Magyar Polgári Párt parlamenti képviselője, jó estét kívánok.
Orbán Viktor: Jó estét kívánok.
Riporter: Nem tudtam eldönteni, hogy hogy kezdjem el, úgy, hogy hol volt, amikor az ég zengett, vagy úgy, hogy ez szándékos időzítés volt, megvárták, hogy hogy alakulnak a tiltakozó megmozdulások és most, hogy eldőlni látszik, hogy lecsengőben vannak, most szólal meg.
Orbán Viktor: Az újság... Megbocsát remélem nekem, hogy ha...
Riporter: Akármit! Előre is mindent megbocsátok.
Orbán Viktor: Köszönöm. Ha úgy fogalmazok, hogy az újságírók általában túl szokták bonyolítani a dolgokat. Az élet általában egyszerűbb annál, mint amilyennek a papírokon mutatja magát egy-egy írás nyomán. A dél-koreai kormány és a világbajnokságot, mármint a labdarúgó világbajnokságot szervezők meghívására mentem a Távol-Keletre és voltam Dél-Koreában a kormány vendége, Japánban pedig a szervező bizottságé. Ez még jóval mindenfajta utcai demonstrációt megelőzően történt, és oda voltam tizenhét-tizennyolc napot. Múlt hét vasárnapján érkeztem haza, ahol az újságírók megrohantak a repülőtéren, tehát nem tartottam sajtótájékoztatót, hanem nagy volt az érdeklődés, és mondtam néhány gondolatot. Hazajöttem, azóta dolgozom. Örömmel fogadtam az önök hívását.
Riporter: És mit dolgozott?
Orbán Viktor: Mai napon például?
Riporter: Például.
Orbán Viktor: Például a mai napon nyolc vezetőjével egyenként beszélgettem a Fidesz-Magyar Polgári Pártnak, mert hétfőn javaslatot kell tennem a Fidesz parlamenti frakciójának vezetőjére.
Riporter: Már közölte is, hogy mi lesz a javaslat: Áder János.
Orbán Viktor: Igen, nyolc emberrel beszéltem, Harrach Pétertől kezdve Turi-Kovács Bélán át Deutsch Tamással bezárólag, Kövér Lászlóval, Szájer Józseffel, és végül is erre a javaslatra jutottam. Úgyhogy ma ez volt...
Riporter: Áder János nagyon jó...
Orbán Viktor: Egy pillanat, csak hadd fejezzem be, mert ha már egyszer említette a mai napomat, mert ez csak a fele volt. A másik felét a polgári körben töltöttem, az Összefogás a Nemzetért nevet viselő polgári körben, ahol én is tag vagyok, ahol az agrárium helyzetével foglalkoztunk, valamint az önkormányzati választásokra való fölkészülés kérdésével.
Riporter: Ennek a körnek egyik tagja, Balás-Piri László azt mondta ma reggel az ATV című televíziós csatornán, hogy ha Önt megkérdezik ezekről a tiltakozásokról - most az újraszámlálással kapcsolatos tiltakozásokra gondolok -, akkor Ön azt szokta mondani, hogy ennek... ezt fölírtam..., hogy ezzel ma már nem sok értelme van foglalkozni. Ez így van-e?
Orbán Viktor: Nézze, ez talán egy kicsit sommás megállapítás. Ugye azt tudjuk, hogy meg fogják semmisíteni a szavazócédulákat, tekintet nélkül arra, hogy az országban nagy igény van arra, hogy ez ne történjék meg. A megmozdulások is ebből az elégedetlenségből fakadnak. Az emberek azt szerették volna, hogyha újra lehet számolni a szavazatokat és nem egészen értik, hogy miért nem lehet ezt megtenni. De nem lehet, mert a kormányzó pártok úgy döntöttek, hogy ennek útját állják, nem teljesítik a követelést. Ezért emlékeim szerint huszadikán vagy huszonegyedikén be fogják darálni ezeket a szavazócédulákat, és bedarált szavazócédulákat már végképp nem lehet újraszámolni. Ennyi a dolog ténybeli része. Arról talán érdemes gondolkodni, hogy jól van-e ez így. Én azt mondom, hogy minden tettnek megvan a maga következménye. Annak is, ha újraszámlálják őket, meg annak is, hogyha nem. Most úgy látszik, hogy azzal kell majd együttélnünk, a kormányzó pártoknak is, meg az egész országnak, hogy nem számolják újra a szavazatokat. Ennek van egy lélektani hatása, amivel - még egyszer mondom - együtt fogunk élni a következő esztendőkben.
Riporter: Ön a választások éjszakáján úgy fogalmazott, hogy fogadjuk el - mondta a híveknek, akik ott összegyűltek a Millenáris Parkban -, fogadjuk el a szavazók akaratát. Megváltozott-e azóta a véleménye? Gondolja-e azt a képviselő úr, hogy nem ez volt a szavazók akarata, hogy bármilyen csekély kisebbséggel is, de a másik oldalra dőlt volna el a dolog, ha másképp számlálják?
Orbán Viktor: Sok mindent gondolok, többek között azt, hogy ha az ember egy országnak miniszterelnöke volt, akkor ez kötelez. Nem minden gondolatát osztja meg, nem minden kételyét, bizonytalanságát osztja meg az ország teljes nyilvánosságával. Ha felelősséget érez az ország sorsáért, akkor ezt nem teheti meg. Tehát én nem osztom meg a kételyeimet a magyar nyilvánossággal.
Riporter: Ez azt jelenti, hogy vannak.
Orbán Viktor: Én csak annyit mondok, hogy a választásokat egy Országos Választási Bizottság nevű szervezet felügyeli, és én, mint miniszterelnök, nem tehetek és nem tehettem mást, mint hogy az ő véleményüket, amely választások ügyében legalább olyan erős vélemény, mint az Alkotmánybíróság döntései más ügyekben, ezt tudomásul veszem és együtt élek vele. Miután együtt élek vele, ezért ennek megfelelően jártam el a választások éjszakáján is, és gratuláltam Medgyessy Péter miniszterelnök úrnak a választási sikeréhez.
Riporter: Nem lát-e képviselő úr kockázatot ebben a mozgalomban? Tehát én elsősorban arra gondolok, hogy ön a választások után lényegében azt mondta az embereknek, akiket mozgósított, tehát a Fidesz meg a szövetségesei, mégpedig nagy elánnal a második forduló előtt, hogy most menjenek haza, szervezzenek polgári köröket, és majd ha kell, akkor Orbán Viktor azt üzeni, és akkor majd együtt kell mozdulni, hogy az Ön szavait idézzem. De ez is történt végeredményben, kisebb csoportok kezdtek spontán akciókat. De ugye annak, hogy ez nem egy szervezet, hanem egy ilyen mozgalom, megvan az a kockázata, hogy radikális csoportok az önök nevében tudnak fellépni és önöknek semmi hatásuk nincs arra, hogy ők mit tesznek.
Orbán Viktor: Engedje meg, hogy úgy válaszoljak az Ön kérdésére, hogy szerintem nem kell félni az emberektől. Tehát ha az embereknek véleményük van, akkor hadd mondják el. Ezt különböző formában próbálják megtenni. A magyar jogszabályok egyébként ebből a szempontból megfelelőek: gyülekezési jog, és így tovább. A törvényeket be kell tartani, tehát azt mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy ha el akarja mondani a véleményét, nem magánkörben, hanem nagy nyilvánosság előtt, a sajtóban, utcán vagy tereken, akkor ennek megvannak a törvényi előföltételei, ha szűknek is érzi őket, ettől még be kell őket tartani. De egyébként az embereknek joguk van használni ezeket a fórumokat, és nem szabad tőlük félni, nem szabad őket ellenségnek tekinteni, ha ezt megteszik. Van véleményük.
Riporter: Nem erről van szó, hanem hogy kinek a nevében beszélnek és kik.
Orbán Viktor: Azt gondolom, hogy az emberek véleménye, ha nem tetszik nekünk, ha valakinek nem tetszik a stílusuk vagy nem tetszik az álláspontjuk tartalma, akkor tessék velük vitatkozni. Na most, ez egy polgári mozgalom, mint a nevében is látható: Polgári Körök Mozgalma. A polgár arról ismerszik meg, hogy felelősséget vállal saját magáért, a gondolataiért is meg a tetteiért is. Nem szükséges senkinek sem átvállalni az ilyen megmozdulásokban résztvevő emberektől az ő saját felelősségüket. Felnőtt emberként kell őket kezelni. Ezért az a kérdés, hogy más nevében járnak el és ezzel veszélyt jelentenek valakire - ezt én nem is értem, megmondom őszintén, ezt a kérdést. Sokkal egyszerűbb az élet, mint mondtam az elején, talán egyszerűbb, mint ahogy önök ezt gondolni szokták, elmondják a véleményüket megfelelő formában és vállalják érte a felelősséget, és készek arra, hogy vitázzanak. És én bátorítom őket, azt mondom, hogy tegyék. Tartsák be a törvényeket, de nyugodtan mondják el a véleményüket, ha belülről feszíti őket valami, ha elégedetlenek valamivel, ha például a politikai helyzettel, egy-egy belpolitikai fejleménnyel kapcsolatban véleményük van, akkor mondják el. Amikor majd, amikor majd ön joggal teszi föl azt a kérdést, hogy nem vagyunk-e mi ott valamilyen megmozdulás mögött, akkor nagyon könnyen fogok majd tudni válaszolni az ön kérdésére. Én az összefogással...
Riporter: Én nem kérdeztem ezt, én azt gondolom, hogy nincsenek ott, mert ha ott lettek volna, akkor láttam volna bizonyos embereket ott.
Orbán Viktor: De nem is csak erről van szó, mert hogyha egy akció vagy megmozdulás vagy összejövetel szerveződik, akkor ha azt a mi polgári körünk kezdeményezi, akkor majd látható lesz, hogy a rendezvényt kezdeményezte, támogatja az Összefogás a Nemzetért Polgári Kör, vagy akár én saját magam is. Azt biztosan tudhatja, szerkesztő úr, már csak onnan is, hogy mi vagyunk ez esetben a szervezők, hogy akkor nem néhány ezren lesznek, mert nem ez szokott akkor történni, akkor az jól előkészített, alaposan megszervezett, jól átgondolt és jól felépített rendezvény, összejövetel lesz, amin, mint tudjuk, nagyon sokan szoktak résztvenni. Sokkal többen, mint az elmúlt napokban tapasztalt rendezvényeken.
Riporter: Jó. Ugorjunk. Beszélt...
Orbán Viktor: De még azért az Ön kérdésének szerintem van egy másik dimenziója, ha megengedi, azt is megnyitnám, ha van még rá ideje.
Riporter: Jó, rendben van, de utána próbáljunk gyorsan menni, mert le fog maradni egy csomó dolog.
Orbán Viktor: Szívesen alkalmazkodom Önhöz. Ugyanis nagyon sokan a polgári mozgalmak és körök ügyét egyszerű belpolitikai, rövidtávú kérdésnek tekintik. Szeretném világossá tenni, hogy itt összekeverednek dolgok. Egy dolog az, hogy a polgárok egy része elégedetlen a mostani kormányzattal. Már annak sem örült, hogy létrejött, azóta pedig még kevésbé elégedett vele. Elégedetlen, mert a mostani kormánypártok nem engedik újraszámlálni a szavazatokat és ezért mindenfajta aktuálpolitikai akciókat kezdeményeznek. Ez a dolgok egyik része. De van a polgári körök szerveződésének, létezésének egy mélyebb természete, dimenziója, természetrajza is. A történelmi szót most a patetizmus vádját elkerülendő, én sem használom. Én úgy gondolom, hogy a magyar társadalom megszenvedte a negyven évnyi kommunizmust, abban az értelemben is, hogy nem olyan egészséges szövetű társadalom, szervezettségű társadalom, mint a nyugat-európai társadalmak, amelyek közé hamarosan tartozni fogunk, ha belépünk az Európai Unióba. Az a hosszabb távú küldetése ezeknek a polgári köröknek, hogy ezt a történelmi lemaradást pótolják. Én csak szeretném elmondani azt, hogy éppen ezért, ha a polgári köröknek az a vágya, hogy kormányváltás történjen majd Magyarországon - gondolom, azt szeretnék, ha ez minél hamarabb bekövetkezne -, ha ez teljesülne is, ez nem jelentené a polgári körök végét. Sőt. Az a tapasztalatom és élményem az elmúlt négyéves kormányzásunk után, hogy az lenne igazából az a korszak, amikor még inkább erősíteni kellene és még inkább szükség lenne ezekre a polgári körökre. Ezért én nem tartom szerencsésnek, ha egy maihoz hasonló elemző beszélgetésben vagy műsorban az aktuálpolitikai történésekhez kötjük kizárólag ezeket a köröket, mert ezeknek van egy mélyebb kulturális-társadalmi hivatása és küldetése. Ezért is veszek ebben részt, ezért is tartom ezt nagyon fontosnak és örömmel áldozom erre az erőimet.
Riporter: Képviselő úr, Medgyessy-ügy. Az Ön vezető társai a Fideszben többen is a miniszterelnök azonnali távozását követelték. Ön erről azt mondta, hogy nem beszél.
Orbán Viktor: Ez nincs egészen így, ha megengedi, szerkesztő úr. Ugyanis nem arról van szó, hogy az én pártbéli vezető társaim követelték a miniszterelnök úr távozását, hanem arról van szó, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt elnökségének van hivatalos álláspontja, amit egy közleményben kiadott. Én az elnökségnek tagja vagyok, ezt a nyilatkozatot támogattam és az abban foglaltakkal egyetértek.
Riporter: Értem. Akkor ezt a kérdést, hogy emögött csak illem van-e, hogy Ön személyesen nem beszél erről vagy pedig nézeteltérés, akkor átugorhatjuk. Rendben van.
Orbán Viktor: Ugorjunk egyet.
Riporter: Személyes ügy. Kettőt szeretnék megemlíteni, az egyik ezzel kapcsolatos. Nagyon röviden, hogyha szabad, azért is, mert nem akarok ebben nagyon vájkálni, de azért nem tehetem meg, hogy ne említsem meg. Évek óta, én magam nyolc éve hallottam ilyen híresztelést, hogy Ön ügynök volt, amikor kiskatona volt, azt hiszem 1981-82-ben, akkor beszervezték volna. De ez ugye a fű alatt ment. Most ezt elővették, többé-kevésbé burkoltan, újságokban is olvastam. Ön azt mondta, mikor hazajött, a repülőtéren, hogy nem volt tagja semmilyen ilyen állambiztonsági szervezetnek. Az egyik hetilapban azt olvastam, hogy Ön írt volna jelentéseket annak idején, kiskatona korában más kiskatonáknak a vallási hovatartozásáról. Ez például igaz-e?
Orbán Viktor: Soha semmilyen jelentést nem írtam, semmilyen ügyosztálynak tagja nem voltam, erre nézve egyébként eddig senki semmilyen bizonyítékot nem mutatott be. Én régebb óta hallom mint Ön, nem csak nyolc éve, én minden választási kampány előtt hallom, sőt olvastam is, mert megjelentek egyébként ilyen óvatosan célozgató újságcikkek. Én azt tudom mondani Önnek, hogy természetesen a régi időkben nagyon sok embernél próbálkoztak a titkosszolgálatok, volt akinél sikerrel jártak és volt akinél nem. Nálam nem jártak sikerrel, ezért soha semmilyen jelentést nem írtam és soha semmilyen ügyosztálynak nem voltam tagja. Aki mást állít, rágalmaz.
Riporter: Vagyonbevallás ügye. Most ön közzétette a vagyonnyilatkozatát és felesége vagyonnyilatkozatát a mai napon. Beperelte a sajtóorgánumokat, amelyek számokat tettek közzé, hogy hány forint satöbbi, és úgy szólnak a nyilatkozatok, hogy az év eleje óta semmiféle vagyongyarapodás nincs. Mert ugye ez volt a tárgya a dolognak. Azt is közölte az MTI-nek adott nyilatkozatában ma este, hogy válaszolni fog Géczi József mentelmi bizottsági elnök ezzel kapcsolatos levelére. Ön tudja egyáltalán, hogy mi van a két szocialista képviselő indítványában, amelyből ez a levél keletkezett, hogy mire kell válaszolni?
Orbán Viktor: Én a nyilatkozataikat ismerem és az ügyet becsületbeli ügynek tekintem, és úgy is szeretném elrendezni, ahogyan a becsületbeli ügyeket el kell rendezni. A szocialista képviselők, az őket támogató médiumok valótlan tényeket közöltek, rágalmaztak és belegázoltak a becsületembe. Azt állították, hogy a 2002. januári vagyonbevallásom, a feleségemé és az enyém, valamint a 2002. júniusi vagyonbevallásom között különbség van, egy olyan vagyoni gyarapodás következett be, amit nem lehet indokolni a jövedelmi helyzetünkkel. Ez egy valótlan állítás, még egyszer mondom, becsületbeli ügynek tekintem. Elvárom tőlük, hogy elnézést kérjenek tőlem. A mai nappal ezt már megtehetik, mert a teljes vagyonnyilatkozatok nyilvánosságra kerültek, és elégtételt is kérek, a sajtótól különösképpen, ezért is fordultam bírósághoz, és majd még később személyiségi per és jogsérelem ügyében is fogok ebben az ügyben bírósághoz fordulni. Minden lehetséges jogorvoslati lehetőséget szeretnék ebben az ügyben kihasználni, mert nem vagyok hajlandó eltűrni sem a sajtónak, sem az ellenzéki képviselőknek a becsületemet sértő rágalmazásait.
Riporter: Én olvastam már ezeket az anyagokat, én úgy látom, hogy ott készpénzgyarapodás van, és ezenkívül annyi változás van, hogy az egyik lakást eladták, helyette vettek egy nyilván drágábbat, és a különbségeket gondolom fedezi egy jelzáloghitel.
Orbán Viktor: Kis óvatosságot szeretnék javasolni Önnek, mert látja, hogy ebben az ügyben harcias kedvemben vagyok. Óvatosan bánjon, azt szeretném kérni Öntől, a szavakkal, mert nincs készpénzgyarapodás.
Riporter: Forintbetétekről van szó.
Orbán Viktor: Igen, de húszmillió forint kölcsönt vettem föl, jelzálogkölcsönt lakásvásárlásra.
Riporter: Igen, de azt gondoltam, az fedezi a két lakás értékkülönbözetét.
Orbán Viktor: Részben.
Riporter: Nincs akkora különbség. Értettem, rendben van.
Orbán Viktor: Úgyhogy kellő körültekintést szeretnék kérni Öntől is, ha már odáig jutott a magyar közélet, hogy a volt miniszterelnök családjának vagyoni ügyeiben ilyen aktívan jár el, akkor szeretném elvárni Öntől is és másoktól is a pontosságot. Nem úriemberes viselkedés maga az egész ügy, én sem szeretem, nekem is kínos, hogy ilyenekkel kell foglalkoznom.
Riporter: Azt elhiszem.
Orbán Viktor: De ha már mások táncba vittek, akkor a táncrendet kérem betartani. Ennyi az egész, amit szeretnék a figyelmébe ajánlani.
Riporter: Módosítják a költségvetést. A Fidesz, úgy tudom, meg fogja szavazni a parlamentben. Ugye ez elég szokatlan, mert általában...
Orbán Viktor: Példátlan.
Riporter: ...nem szokta az ellenzék megszavazni. Azzal magyarázható-e ez, hogy tíz hónappal ezelőtt, vagy kilenc, amikor Önök egy költségvetési szavazásnál népjóléti intézkedéseket is terjesztettek be, akkor az akkori ellenzék nem szavazta meg és Önök heves támadást indítottak ezért ellenük, és attól tartanak, ezt most nem volna helyes elszenvedni viszont.
Orbán Viktor: Az élet megint csak egyszerűbb annál, mint amiképpen Ön ezt itt bemutatja. Arról van szó, hogy beterjesztettek a kormányzó pártok egy pótköltségvetést - egy költségvetési módosítást, hogy pontosan fogalmazzak - a parlament elé. Ennek számos elemével nem értünk egyet. Nagyon súlyos kérdések vannak, amiben nem értünk egyet. Amikor részszavazások voltak, ezeknél a kérdéseknél nemmel szavaztunk. Szerintünk csorbul a Nemzeti Bank függetlensége, szerintünk példátlan dolog, hogy egy kormány azt mondja, hogy a költségvetésben az egyes fejezetek öt százalékáig el lehet térni a hiánytól. Azért a mi kormányunk erre nem vetemedett volna soha, ez egy olyan, ez 400 milliárd forint parlamenti ellenőrzés nélküli átcsoportosítást tesz lehetővé.
Riporter: Ha mindenhol...
Orbán Viktor: Ha mindenhol kihasználják a lehetőséget. Tehát számos ilyen elemet tudnék mondani. A földtörvény módosítása, ami itt megtalálható, az szintén elfogadhatatlan a mi számunkra, elvi alapon és gyakorlati szempontok szerint is. Tehát ezeknél mi mind nemmel szavaztunk. De ebben az előterjesztésben van számos olyan elem - csak egy csomagban található az előbb említettekkel -, amelyek pénzt adnak az embereknek. Igaz, hogy nem annyit, amennyit ígértek a választási kampányban, meg nem úgy, ahogyan kellene, de mégiscsak pénz áll a házhoz. És én mindig is azt képviseltem, most is azt képviselem a frakcióban, hogy ha olyan kormányelőterjesztés van, amelynek segítségével pénz áll az emberek házához, a költségvetésükhöz, pénz üti a markukat vagy a zsebüket, akkor azt meg kell szavazni. Ne forduljunk szembe olyan döntésekkel, amelyek egyébként javítanak az emberek anyagi helyzetén, ezért azt javaslom...
Riporter: Különösen az önkormányzati választások előtt...
Orbán Viktor: Látja, megint bonyolítja az életet. Az önkormányzati választás is fontos, de ha nem lenne ilyen választás, akkor is ezt javasolnám, mert semmi okunk nincs, normálisan gondolkodó embernek nincs oka arra, hogy megakadályozza a kormányt abban, vagy gátolja a kormányt abban, hogy ha akar adni néhány ezer forintot az embereknek, akkor azt tegye, sőt. Az a problémánk, hogy bizonyos helyeken többet ígértek, és most kevesebbet adnak. Inkább többet kellene adniuk. Ez nem ok arra, hogy ne szavazzuk meg.
Riporter: Hogy miből, az megint más kérdés.
Orbán Viktor: Ezt csak azért szeretném világossá tenni, hogy ez példátlan dolog, mert itt az egész, ahogy hazajöttem és az elmúlt napokban láttam vagy érzékeltem a nyilvánosság hangjait, az volt az embernek a benyomása, hogy itt valami hihetetlen békétlenség, együttműködés szempontjából reménytelen állapot alakult ki. Sok ellentét húzódik meg, komoly problémák vannak, komoly ügyek kerültek a napfényre az elmúlt időszakban, de azért a helyzet nem olyan rossz. Azért van együttműködési lehetőség, és ezekben a kérdésekben az ellenzék, a mai ellenzék, a polgári pártok példát mutatnak, mert soha nem fordult elő, hogy egyébként egy ilyen költségvetési módosítást bármelyik ellenzéki párt megszavazott volna. Azért tesszük, mert a polgárok oldalán állunk, és ezek a döntések számukra jók. Bár jobbak is lehetnének, de azért ez is több a semminél.
Riporter: Jó, akkor nem ezzel összefüggésben, csak úgy egyébként kérdezem meg utolsó kérdés gyanánt, hogy az önkormányzati választások időpontját ma jelölte ki a köztársasági elnök. Mindenki elfogadja, de például Önök sem, meg a szocialisták sem ezt a dátumot javasolták. A számtani átlagot, október huszadikát jelölte meg. Ez rendben van-e így?
Orbán Viktor: Salamoni bölcsességnek is mondanám, ha minősíthetném a köztársasági elnök döntését. De szerintem nem helyes a köztársasági elnök döntését kommentárokkal ellátni. A köztársaság elnöke az ország első polgára, joga van ezt a döntést meghozni. Kellő figyelemmel, konzultációk után hozta meg a döntést. Bár nem az, mint amit mi a legjobb döntésnek tartottunk volna, meghajtjuk a fejünket, tudomásul vesszük és megkezdjük a fölkészülést az önkormányzati választásokra. Kérem, ne felejtse el, hogy az elnök úr mai döntése azt is jelenti, hogy augusztus tizenhetedikétől kezdődően megkezdődik az aláírás összegyűjtése a jelöltek felállítása érdekében. Ez azt jelenti, hogy körülbelül egy hónapunk maradt arra, hogy a választási kampányra felkészítsük az embereket. Például a polgári körök, amelyek szeretnék, ha az emberek érthető elégedetlenségből fakadó energiái az önkormányzati választások felé kanyarodnának, nekünk is fel kell készülni a kormányzati választásra. Azokon a helyeken, ahol a polgári pártok nem indítatnak jelölteket, ott kértem a polgári köröket, hogy állítsanak önálló jelölteket a polgári körök nevében, őket is föl kell készíteni, illetve a különböző bizottságokba, szavazatszámláló bizottságba és egyéb helyekre delegálandó embereket, a választások tisztaságát a korábbinál sokkal erőteljesebben figyelő polgári köröket föl kell készítenünk arra, hogy ezt a munkát elvégezhessék. Egyébként várjuk is a Demokrácia Központ telefonszámán olyan önkéntesek jelentkezését...
Riporter: Ez már az a bizonyos dolog, amit Ön annak idején mondott, hogy mozdulni kell?
Orbán Viktor: Megtisztelő, hogy ilyen élénken őrzi egy-egy félmondatomnak az emlékét.
Riporter: Akkor másképp kérdezem...
Orbán Viktor: Maradjunk annyiban, hogy a választásokon való részvétel mozdulásnak minősül. Tehát most mozdulni kell. Én azt gondolom, hogy az ország előtt álló kérdések közül ma kettő különösen fontos: az egyik az önkormányzati választások. Az elnök úr a startpisztolyt eldurrantotta a mai napon, tehát innentől kezdve komolyan kell venni. Az önkormányzati választás más természetű, de megközelítően olyan jelentőségű, mint a parlamenti választás. A közjóért tenni akaró polgári köröknek ezért ebben szerintem aktívan részt kell venniük. A másik ugye, amiről úgy látom, ma már nem tudunk beszélgetni, de a legfontosabbak közé tartozik, ez a magyar gazdák helyzete, ahol nagyon komoly problémákat és bajokat látok, és jó lenne, ha a kormányzatra sikerülne majd vagy kellő meggyőző erővel, érvekkel hatnunk, vagy pedig valamifajta erő fölmutatásával, mert ennek nem lesz jó vége, ahogyan most a gazdákkal bánnak, legyen szó felvásárlási árról, garantált árról, földtörvény-módosításról, támogatási rendszerről. Ez egy hosszabb beszélgetést is megérne talán.
Riporter: Köszönöm szépen, hogy eljött.
Orbán Viktor: Köszönöm szépen.
2002. július 12.