- Mint az előző ciklus kormányfője, mi a véleménye Gyurcsány Ferenc kormányáról? - kérdeztük Orbán Viktor volt miniszterelnöktől.
- Magyarország 1990 óta demokráciában él. A demokráciát érdemes megvédeni. A belpolitikai eseményeket is csak ilyen szemszögből szabad megítélni. A demokráciának a lényege, hogy a választópolgárok szavazataikkal fölhatalmazzák a döntéshozókat a törvények meghozatalára. Ebből a szempontból nézve igen furcsa időszakot tudhatunk magunk mögött. Most ugyanis olyan kormány alakul Magyarországon, amelyről azt tudjuk és merjük mondani, 1990 óta ez az első kabinet, amely gyakorlatilag választói felhatalmazás nélkül jön létre.
- Mi akadálya lett volna egy időközi választás kiírásának?
- Ez Magyarország alkotmányos berendezkedéséből következik.
- Az ön megítélése szerint mennyiben lesz más az új szocialista-liberális kormány a korábbinál?
- Jól emlékszem arra, hogy 2002-ben még a jóléti rendszerváltás programjára szavaztak az emberek, s nem arra, amit most beterjesztettek a Tisztelt Ház elé.
- Meglátásunk szerint a Gyurcsány-kormány programja több mint száz konkrét pontnál különbözik attól, amire az emberek a legutóbbi országgyűlési választásokon voksukat adták - folytatta válaszát Orbán Viktor volt miniszterelnök.
- Mely területen a legsúlyosabbak az eltérések?
- Az emberek mindennapi, biztonságos élete szempontjából fontos területeken figyelhető meg visszalépés. Tömören fogalmazva: míg a Medgyessy-kormány programját a jóléti rendszerváltás elnevezéssel illették, a Gyurcsány-program ennek kategorikus tagadása. Világosan látszik, elállnak minden olyan ígérettől, amely az életszínvonal emelésére vonatkozik. Például az oktatásban, a vállalkozók támogatásában, az egészségügyben is megtorpanás, visszaút várható.
Biztos vagyok abban, hogy a választópolgárok 2002-ben nem szavaztak volna többségi bizalmat a mostani kormánykoalíciónak. Azt is meg kellene vizsgálnunk, Gyurcsány programja kiérdemli-e azt a minősítést, hogy kormányprogram? Nekem efelől kétségeim támadtak.
A ködös, homályos megfogalmazású dokumentumnak ugyanis egyetlen biztos és jól érthető pontja van: a privatizációt folytatják és be fogják fejezni. Ennek ismeretében azt kell mondanom, ez nem kormányprogram, hanem az ország vagyonának eladásáról szóló üzleti terv.
- Ön mennyiben más fogódzók mentén képzelné el az ország irányítását?
- Gyurcsány "üzleti terve" nem szolgálja a magyarok érdekeit. A privatizáció gyakran áremelkedéseket, elbocsátásokat, korrupciót jelentett. Magyarország már elegendő közvagyont értékesített, ezért elhibázottnak tartom a privatizáció további erőltetését. Véleményem szerint a még meglévő közvagyon megőrzése lesz a következő időszak kulcskérdése.
- Egyes felvetések szerint a 2006-os választásokon Gyurcsány személyében komoly kihívó elé nézhet a Fidesz-MPSZ elnöke. Mi erről a véleménye?
- A következő másfél év tétje nem az, ki kivel fog agancsviadalt vívni. Nagyon szeretném, ha a párt- és a személyes presztízsszempontok nem emelkednének az ország fontos ügyei fölé. Csak az ország érdekét nézve foglalkoztatnak a közéleti szereplők és a programok. Az érdekel, hogy milyen állapotban lesz az ország 2006-ban. A kormányprogramnak nevezett üzleti terv ebből az aspektusból több mint aggasztó. Annál is inkább, mivel a Gyurcsány-program nem az ország programja, hanem néhány milliárdos kormányszintre emelt elképzelése, és ebből akár még bajok is származhatnak. Adja az Isten, hogy ne így legyen...
kisalföld.hu - fideszfrakcio.hu