Kijelentette kedden ankarai sajtóértekezletén: abból indul ki, hogy az Európai Bizottság megfelelően méltányolni fogja az Ankara által tett pozitív lépéseket, az országban végrehajtott reformokat.
Az Európai Bizottság csak ajánlást tesz, várhatólag a decemberi EU-csúcstalálkozón születik döntés arról, hogy kezd-e csatlakozási tárgyalásokat az európai integrációs szervezet Törökországgal, s ha igen mikor.
Erdogan arra számít, hogy "az EU objektív kritériumok alapján fogja értékelni Törökország reform-erőfeszítéseit". "Úgy vélem, bizonyítottuk őszinteségünket, és eredményesen megoldottuk az elénk tűzött feladatokat" - mondta mielőtt elutazott Strasbourgba, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének őszi ülésszakára.
A török kormány már korábban is többször hangsúlyozta állásfoglalásaiban: megítélése szerint Törökország teljesítette az úgynevezett koppenhágai kritériumokat, vagyis eleget tett azoknak a demokratikus és emberi jogi követelményeknek, amelyeket az EU a csatlakozási tárgyalások feltételeként szabott meg.
Mintegy hét éven belül eredményesen be lehetne fejezni a csatlakozási tárgyalásokat - vélekedett Mehmet Aydin török államminiszter az NTV hírtelevíziónak adott keddi nyilatkozatában. Hangsúlyozta: ha az európai országok vezetői Törökország számára kedvezően foglalnak állást december 17-én, a brüsszeli csúcstalálkozón, akkor a lehető leghamarabb, legfeljebb négy-hat havi felkészülés után meg kellene kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat. Indokolatlan lenne egy évig vagy tovább váratni Törökországot a tárgyalások megkezdésével - mondta a vallási ügyekben illetékes államminiszter, Törökország EU-tagságának lelkes híve.
MTI - fideszfrakcio.hu