Az EU-bizottság szerint Törökország megfelelő szinten teljesíti a csatlakozáshoz szükséges politikai előfeltételeket, az úgynevezett koppenhágai kritériumokat ahhoz, hogy megkezdődhessenek vele a tárgyalások. Ugyanakkor a testület óvintézkedésként - s ilyen eddig egyetlen más csatlakozási tárgyaláson sem szerepelt - javasolja a tárgyalások felfüggesztésének lehetőségét, ha a törökök visszalépnének a demokratikus reformok és az emberi jogok tiszteletben tartása terén, s azt, hogy a csatlakozás után is állandó jellegű védintézkedéseket lehessen életbe léptetni a török munkaerő bevándorlásának korlátozására. A bizottság ráadásul leszögezte: a tárgyalási folyamat végeredményét, azaz Törökország EU-belépését nem lehet előre garantálni (azaz a tárgyalások akár meg is hiúsulhatnak).
"A bizottság javasolni fogja a tárgyalások felfüggesztését, ha súlyosan és folyamatosan megsértik a szabadság, a demokrácia, az emberi jogok, az alapvető szabadságjogok és a jogállamiság elveit, azaz azokat az alapértékeket, amelyekre az EU épül" - szögezi le a dokumentum. Ebben az esetben a tárgyalások felfüggesztéséről az EU-tagok állam- és kormányfői döntenének, minősített többséggel.
Egyébként a bizottsági javaslat elfogadásáról, s ebben az esetben a tárgyalások megkezdéséről is nekik kell majd határozniuk decemberi csúcsértekezletükön, s az időpontot illetően a jelek szerint szabad kezet kaptak: bár az EU korábban "haladéktalan" tárgyaláskezdésről beszélt, immár nem lehetetlen, hogy ez 2005 végére, vagy akár 2006 elejére csúszik.
Az EU-bizottság állásfoglalása elismeri, hogy Törökország komoly erőfeszítéseket tett a demokratikus reformok terén, de hangsúlyozza: ezeket még meg kell szilárdítani, ki kell bővíteni és a végrehajtásra is komoly figyelmet kell fordítani. A bizottsági jelentés kiemeli a kínzások és a rossz bánásmód elleni kíméletlen küzdelem fontosságát és mindazon jogszabályok határozott betartatását, amelyek a szólás- és vallásszabadságra, a nők, a szakszervezetek és a kisebbségek jogaira vonatkoznak.
Végül a testület leszögezi: bizonyos benne, hogy a tárgyalási folyamat pozitív hatással lesz a további török reformokra.
"Törökország EU-csatlakozása mind az Európai Unió, mind Törökország számára kihívás. Ám ha a dolgokat jól kezeljük, mindkét fél számára komoly lehetőségeket nyújt majd" - áll az EU-bizottság állásfoglalásában.
MTI - fideszfrakcio.hu