Brüsszeli ülésén a bizottság elfogadta az erre vonatkozó jelentést, megnyitva az utat a két ország csatlakozásához 2007 legelején. Az úgynevezett stratégiai dokumentumot mindazonáltal még az EU állam- és kormányfőinek is jóvá kell hagyniuk decemberi csúcstalálkozójukon.
A brüsszeli jelentés egyebek között kimondja: a bizottság ez év végégi be akarja fejezni a csatlakozási tárgyalásokat Romániával és Bulgáriával - a tárgyalások Bulgáriával már gyakorlatilag befejeződtek -, így 2007-ben csatlakozhatnak az EU-hoz, ha végrehajtják az előirányzott reformokat. A dokumentum méltatja a két ország eddigi reformjait, mindenekelőtt a közkiadások leszorítását és a gazdasági növekedés fenntartását.
A jelentés ugyanakkor tartalmaz egy biztonsági záradékot, amely szerint a két ország csatlakozása egy évvel későbbre halasztható, ha megtorpanna a gazdasági és a közigazgatási reformok végrehajtása. A bizottság a csatlakozási szerződés aláírása és a tagság kezdete közti két évben is szigorú figyelemmel követi a reformok alakulását - figyelmeztetett Günter Verheugen bővítési felelős, a jelentést az Európai Parlamentben ismertetve. A legfontosabb lépések, amelyeket a bizottság sürget, a gyenge bírósági és közigazgatási rendszer megerősítése, az integráció jegyében született jogszabályok átültetése a gyakorlatba és a korrupció elleni harc fokozása.
A bizottság emellett kiemelte az etnikai kisebbségek jogainak garantálását, a szexturizmus és nőkereskedelem elleni harc fontosságát, a törvényellenes ipari dotációk gyakorlatának leállítását, a sajtó szabadságának garantálását, az élelmiszerek biztonságának és a higiéniai előírásoknak a betartását, továbbá a környezetszennyezések elleni fellépést, illetve ez utóbbiak megelőzését.
A dokumentum rámutat, hogy Románia továbbra is a leánykereskedelem jelentős kiinduló, tranzit- és célországa. A leánykereskedők főleg nyugati országokban szexuális kizsákmányolásnak teszik ki a fiatal asszonyokat és lányokat - véli a jelentés. Azt is megállapította a jelentés, hogy a korrupció Romániában továbbra is "komoly és elterjedt".
Méltatja viszont a dokumentum a piacgazdaság romániai kiépítésében elért haladást, első ízben állapítva meg, hogy Románia a csatlakozás idejére minden bizonnyal képes lesz megállni a helyét az unió belső piacára jellemző versenyhelyzetben. A bizottsági jelentés egyértelművé teszi, hogy Bulgária már előrébb tart a reformokkal, mint Románia, ám Brüsszel azt szeretné, ha a két ország jövőre együtt írná alá a csatlakozási szerződést, és egyszerre csatlakozna. Ehhez arra van szükség, hogy Bukaresttel mielőbb lezárják a csatlakozási tárgyalásokat. Egyebek között a környezetvédelmi fejezetet nem sikerült még lezárni Romániával. Bulgária már befejezte a tárgyalásokat.
A csoportos felvétel kilátásba helyezésével egyúttal a bizottság valószínűsíthetően lehetőséget kíván adni Horvátországnak is arra, hogy felkészülését felgyorsítva megpróbálja utolérni a következő belépési körbe kerülőket. Horvátországnak júniusban tagjelölt státust adtak, és a bizottság szerdán azt javasolta, hogy Horvátországgal jövőre kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások.
MTI - fideszfrakcio.hu