Jelezte azonban, hogy pártjának fenntartásai vannak a magyar külügyminiszter EP-meghallgatásán mutatott szakmai teljesítményével szemben, és szerinte általában is az váltott ki leginkább kritikákat. Az MSZP-csoport nevében Tabajdi Csaba - saját sajtótájékoztatóján - elmondta: pártja a vajdasági ügyben tanúsított kiváló együttműködés után rendkívül sajnálatosnak tartja, hogy csak a magyar biztos esetében fordult elő, hogy az ellenzéki képviselők átfogó lejárató kampányt indítottak ellene. "Mélyen méltatlannak tartom a Fidesz akcióját ebben az ügyben szakmai, politikai és nemzeti szempontból egyaránt" - jelentette ki a szocialista képviselő.
Tabajdi jelezte: a szocialista delegáció a teljes körű értékeléssel megvárja a meghallgatások legvégét, mert csak az alapján lehet átfogó képet adni arról, hogy mennyire felelnek meg a biztosok a parlament támasztotta követelményeknek. Úgy vélte mindazonáltal, hogy a bizottságot az október végi plenáris ülésen minden bizonnyal megszavazzák.
Szájer elmondta: nem változott meg a pártnak a bizottság elnökével, illetve legtöbb tagjával szemben tanúsított, megelőlegezett bizalma a meghallgatások után. Úgy ítélik meg, hogy különösen a nemzeti kisebbségekkel, valamint a gazdasági kérdésekkel és a közlekedéssel kapcsolatos válaszok pozitívak voltak, és ezzel a bizottsággal a magyar delegáció képes lesz együttműködni.
Csütörtökön harmadszor halasztotta el az EP ipari bizottsága a Kovács Lászlóról készített jelentés elkészítését - ebben ad a bizottság tájékoztatást az EP és az Európai Bizottság elnökének a meghallgatásról. "Ez több, mint kínos" - szögezte le Szájer, úgy vélve, hogy ez érinti Magyarország külső megbecsülését, és "jelentősen rontja a magyar biztos indulásához szükséges energiát". Hozzátette, hogy a presztízsveszteséget a Fidesz is elszenvedi. Tabajdi elmondta, a végső döntés kedden lesz, de az már eldőlt, hogy a levél kimondja majd, Kovács Lászlót elfogadható jelölésnek tartják.
Tabajdi szerint ebben az ügyben nem Kovács Lászlóról van szó, hanem egész Magyarországról, amelynek tekintélyét komoly sérelem érte.
Szájer elutasította azt a magyarországi szocialista értékelést, hogy - szavai szerint - "botot akartak volna tenni az egyébként jól menő szekér küllői közé". Leszögezte, hogy elsősorban szakmai megközelítésben értékelik Kovács László tevékenységét, és "a vak is látja, hogy Kovács nem szerepelt nagyon fényesen ezen az összejövetelen". "A Kovács-stílus, amely a részletekbe menő, és a
kérdéseket elkenő, kitérő válaszokat hozza, nem működött itt, Brüsszelben" - tette hozzá.
A meghallgatáson elhangzott egyetlen politikai jellegű kérdéssel kapcsolatban Szájer úgy vélte, "Kovács László a nyolcvanas években elég ügyesen titkolta, vagy legalábbis nagyon konspiratívan kellett végeznie az Európa megosztottságára irányuló tevékenységét". Hozzátette, erről a témáról tájékoztatták a kérdezőt, Peter Liesét, de - mondta - "nem mi béreltük fel arra, hogy ilyen kérdéseket tegyen fel".
MTI - fideszfrakcio.hu