"A (Törökország EU-csatlakozásával szembeni) tartózkodás igazi oka, különösen Franciaországban, a vallás. Ha Törökország keresztény állam volna, nem lenne gond" - mondta.
A nagykövet emlékeztetett arra, hogy országa immár nyolc évtizede, a nemzet alapító atyja, Mustafa Kemal Atatürk nevéhez fűződő reformok óta világi állam.
Franciaországban vita robbant ki arról, hogy Törökország egyszer tagja lehessen-e az Európai Uniónak. Jacques Chirac francia elnök vasárnap megerősítette, hogy ebben a vitában "a francia népé az utolsó szó". Korábban napvilágot látott elképzelések szerint Párizs népszavazást rendezne a kérdésről.
Özülker kijelentette, hogy "Európa nem keresztény sziget", s Törökország esetleges EU-csatlakozása "nem fogja eltorzítani Európát", a 70 milliós török népesség ellenére sem.
Arra a kérdésre, vajon Ankara elismeri-e, hogy az Oszmán Birodalom az első világháború idején népirtást követett el az örmény lakossággal szemben, a diplomata úgy felelt: bizonyításra vár, hogy valóban népirtás történt-e. "Külföldi, pártatlan történészeké a feladat, hogy döntsenek ebben az ügyben" - mondta a török nagykövet, hozzátéve: "El fogjuk fogadni munkájuk eredményét".
MTI - fideszfrakcio.hu