fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kész átverés Erzsébetvárosban
2004. október 14., 16:19
Az erzsébetvárosi térfigyelő kamerák jelentős része használhatatlan, a kerület vezetése pedig eltitkolja a lakosság előtt a valós helyzetet - mutatott rá Kecskés Gusztáv és Szálka Miklós fővárosi fideszes politikusok egy csütörtöki sajtótájékoztatón.

Kecskés Gusztáv elmondta, hogy a lakosság nyomására a VII. kerületi önkormányzat a holnapi testületi ülésen tárgyalni fogja az utcai kamerák ügyét. Emlékeztetett, korábban a polgári frakció kezdeményezte, hogy térfigyelő rendszert hozzanak létre a VII. kerületben. 2002 tavaszán Szabó Zoltán, korábbi szocialista polgármester kampányának keretében át is adta az akkor még üzemen kívüli rendszert, amely 2003 októberéig nem is működött. A térfigyelő rendszert - a nyílt közbeszerzési pályázat szabályainak betartása nélkül - a Siemens cég építette. "A rendszer üzemeltetését őrző-védő cégekkel akarták végeztetni. A kerületi Fidesz jelezte, hogy ez jogilag nem helyes, s ezt az ombudsmani állásfoglalás is alátámasztotta.
Az ügy további érdekessége, hogy a közterület-felügyelet megbízással végezte a Siemens helyett a térfigyelést. Az önkormányzat erre havi 4 millió forintot költött, de ennek csak töredékét számlázták ki a Siemens felé. A szerződések tartalma titkosított" - közölte a kerületi Fidesz frakcióvezető-helyettes.

2004-ben számos lakossági észrevétel érkezett, hogy az emberek nem kapnak értékelhető felvételeket támadókról, kocsi-feltörésekről. Az ismerté vált problémák nyomán a képviselőtestület vizsgálatot indított szeptemberben, amely furcsa dolgokra derített fényt: 90 kamerából csak 61 működött, de ebből 45 kamerát úgy helyeztek el, hogy nem lehet kilátni belőle, és az öt munkaállomásnál mindössze két dolgozó teljesít szolgálatot. A politikus véleménye szerint a szerződést fel kell mondani, a kerület vezetésének pedig tájékoztatnia kellene a lakosságot, hogy mi az igazság a térfigyelő rendszerrel kapcsolatban.
Szálka Miklós kiemelte, hogy Budapesten az utóbbi időkben a kamerás rendszer volt az egyik leghatékonyabb közbiztonsági eszköz. Példaként említette, hogy a VIII. kerületben 150 százalékkal csökkent a közterületi bűnözés aránya az utcai kamerák bevezetése óta.
"A VII. kerület nagyjából 1,5-2 éves késéssel vezette be a kamerás rendszert. A kerület vezetése nincs tudatában annak, hogy ez milyen hatékony megelőző módszer: az autólopások száma csökken, és utólag könnyebb megtalálni a bűnesetek elkövetőit is" - tette hozzá. Aláhúzta, hogy a fővárosi közgyűlés 30 millió forintot szavazott meg a kamerás rendszerek továbbfejlesztésére, felismerve a módszer előnyét.

Kép és szöveg T.Z. - Szövetség Webszerkesztőség