A jelentésekből kiderült: már csak Lengyelország és Magyarország képtelen az euró bevezetéséhez szükséges öt feltétel közül akár egyetlenegyet is teljesíteni. Pedig tavaly még legalább az államadósság megfelelt az előírásoknak. Bár a nemzeti össztermék hatvan százalékát most sem léptük át, a hazai trendet figyelembe véve a brüsszeli bizottság már az 59,1 százalékot is túl magasnak találta.
Rontottunk pozíciónkon máshol is. A régió országainak többsége dicséretet kapott, mert az olaj árának emelkedése és más kedvezőtlen nemzetközi körülmények ellenére mindent megtettek az infláció csökkentése érdekében. Magyarország, Lengyelország és Szlovákia azonban nem tudott lépést tartani a többiekkel.
Ráadásul hazánk a saját maga készítette konvergenciaprogramban vállaltakat sem teljesíti. Az államháztartási hiányra vonatkozó célkitűzéseket az idén már kétszer is ki kellett igazítani. Azt pedig különösen veszélyesnek tartják, hogy 2008 előtt meg sem próbáljuk a deficitet a stabilitási paktumban megengedett szintre szorítani. Hiányolják "az ambiciózus kiadáscsökkentési tervekre" vonatkozó jelzéseket is, más szóval nem igazán bíznak benne, hogy 2010-re valóban be tudjuk majd vezetni az eurót.
Persze ma már Magyarországon és a külföldi befektetők körében sem lepnek meg senkit ezek a megállapítások, a piacok ezért sem reagáltak különösebben a kritikákra. Azt is tudjuk, hogy az ország versenyképességét nem csupán ezek az adatok mutatják. De az ilyen jelentések és az ezeket kiprovokáló, kiszámíthatatlan gazdaságpolitika tovább erősíthetik a negatív folyamatokat.
MH-álláspont, Magyar hírlap